LIVE SCORE

FINAL DE MECI. Lituania-România 1-2 şi tricolorii îşi continuă parcursul perfect sub bagheta lui Mircea Lucescu. În acest moment, România conduce grupa 2 din Liga C cu 12 puncte, maximul posibil. Kosovo este pe doi, cu 9 puncte, Cipru pe trei, cu 3 puncte, iar Lituania rămâne cu 0 puncte.

Minutul 65. Denis Drăguş înscrie! România conduce cu 1-2 în Lituania.

Pauză la Kaunas. Scorul a rămas deocamdată egal, 1-1. Aşteptăm repriza a doua pentru cea de-a patra victorie în Liga Naţiunilor.

Minutul 18. Răzvan Marin restabileşte egalitatea, tot din penalty. Scorul este 1-1.

Minutul 7. Lituania deschide scorul. Este 1-0 după un penalty transformat de Armandas Kučys, acordat de arbitru după minute bune de analiză VAR.

Ştirea iniţială

Lituania-România, astăzi de la 21:45 pe Antena 1

Lituania și România se vor înfrunta astăzi, începând cu ora 21:45, într-o confruntare din etapa a patra a Ligii Națiunilor. În meciul tur, tricolorii au câștigat cu scorul de 3-1.

Până în prezent, Mircea Lucescu a adoptat o abordare conservatoare, menținând în mare parte nucleul echipei din mandatul predecesorului său, Edi Iordănescu.

„Il Luce” a ales o formulă de start aproape identică celei folosite în meciul anterior împotriva Ciprului, în care echipa a învins cu 3-0, notează Digi Sport.

Lucescu a realizat o singură modificare în echipă: Nicușor Bancu, care a fost suspendat, a ieșit din primul 11, iar în locul său a fost introdus Deian Sorescu, care a fost titular pentru prima dată sub conducerea noului selecționer.

Astfel, echipa a fost aranjată în sistemul 4-3-3: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Sorescu – Stanciu, M. Marin, R. Marin – Man, Drăguș, Mihăilă.

Partida cu Lituania, diferită de cea cu Cipru

Partida dintre Lituania și România se desfășoară la Kaunas, pe un stadion cu o capacitate de 15.000 de locuri. Conform anunțului făcut de FRF, în tribune se află aproximativ 3.500 de spectatori, dintre care circa 300 sunt români. Această situație este complet diferită față de cea din urmă cu trei zile, când România a jucat în Cipru, mai precizează sursa citată.

Atunci, s-au vândut 6.000 de bilete, iar, deși meciul s-a desfășurat în deplasare, nu mai puțin de 5.000 dintre cei prezenți în tribune erau români. Ciprioții au vândut bilete oaspeților, deoarece localnicii nu au fost foarte interesați să le achiziționeze. Spre deosebire de aceasta, lituanienii au decis să respecte limita regulamentară și să ofere românilor doar un mic procent din capacitatea arenei.

Federația Română de Fotbal a anunțat pe rețelele sociale numerele alese de jucătorii „tricolori” înainte de meciul cu Lituania. Cei doi fotbaliști care nu se află în lotul antrenat de Mircea Lucescu sunt Alex Pașcanu, care nu a fost inclus nici în echipa pentru meciul cu Cipru, și Nicușor Bancu, fundașul suspendat. În absența lui Bancu, numărul 11 a fost preluat de Vitor Dican, care este pentru prima dată în lotul primei reprezentative. În rest, numerele jucătorilor „tricolori” au rămas neschimbate.

Tricolorii vor juca pentru prima dată în echipament albastru

România va evolua pentru prima dată în echipamentul albastru în partida împotriva Lituaniei, care are loc marți, de la ora 21:45, în cadrul Ligii Națiunilor. Echipa gazdă, din Kaunas, va purta echipamentul tradițional, în culorile galben-verde, în timp ce România va juca în albastru.

tricoul albastru
SURSA FOTO: Facebook, Echipa națională de fotbal a României

„Am admirat spiritul de joc al acestei echipe (n.r. Lituania), dăruirea lor. Aceasta este componenta lor principală. Sigur, sunt jucători remarcați care joacă în străinătate.

Sunt 4-5-6 jucători care evoluează la echipe destul de bune. Gvidas Gineitis de la Torino este un jucător de mare perspectivă și cred că va ajunge la o echipă superioară”, a transmis Mircea Lucescu înainte de meci.

„Ar trebui să remarc 5-6 jucători care evoluează la cel mai înalt nivel și chiar jucători de profil similar. Este cazul lui Nicolae Stanciu, Valentin Mihăilă, fundașul Radu Drăgușin, care joacă la Tottenham, în Premier League.

Desigur, aș mai putea pune pe listă mai mulţi jucători, dar vreau să subliniez că această echipă a României este foarte solidă și primul 11 nu prea se schimbă. Au jucat foarte bine și asta s-a văzut cu ochiul liber.

Se schimbă puține lucruri de la meci la meci, au o stabilitate foarte mare și victoriile lor arată că sunt cea mai bună echipă din grupă”, a spus şi antrenorul lituanienilor, Edgaras Jankauskas.