Spania este prima finalistă de la EURO 2024, după 2-1 cu Franța

spania franta

SURSA FOTO: uefa.com

Astăzi, toată lumea așteaptă cu nerăbdare meciul Spania - Franța din semifinalele EURO 2024, programat de la ora 22:00 pe stadionul Allianz Arena din Munchen.

LIVE TEXT

Final de meci. Franţa nu reuşeşte să înscrie golul care putea împinge partida în prelungiri şi pleacă acasă. Spania va juca duminică finala EURO 2024 cu învingătoarea din partida Olanda-Anglia de miercuri seară.

Scorul la pauză: 2-1 pentru Spania.

Minutul 25. GOOOL Spania. Scorul este 2-1. Dani Olmo a șutat puternic din interiorul careului, trimițând mingea spre colțul lung al porții. Francezul Jules Kounde a deviat mingea în propria poartă în încercarea de a respinge.

Minutul 21. GOOOL Spania. Scorul este 1-1. Tânărul Lamine Yamal, care va împlini 17 ani pe 13 iulie, înscrie cu un şut super aproape de vinclu. În meciul de azi, el a depăşit recordul lui Pele, devenind cel mai tânăr jucător care evoluează într-o semifinală de turneu major. Pele evoluase la 17 ani şi 244 de zile la Cupa Mondială din 1958.

El a devenit azi şi cel mai tânăr jucător care înscrie la un EURO. Recordul îi aparţinea elveţianului Johan Vonlanthen, care a marcat tot contra Franţei, în 2004, la 18 ani şi 141 de zile.

Minutul 9. GOOOL Franţa! Înscrie Kolo Muani cu capul, din careul mic, din pasa lui Mbappe.

Spania – Franța la EURO 2024: Luptă pentru locul în finală

Atât echipa Spaniei, cât și cea a Franței au avut trasee dificile până în semifinalele competiției. Cele două naționale au abordat meciurile lor în moduri distincte.

Echipa condusă de Luis de la Fuente a impresionat prin puterea sa ofensivă, reușind să marcheze de 11 ori în cele cinci meciuri disputate la Campionatul European.

În optimile de finală, Spania a învins Georgia cu scorul de 4-1, în timp ce în sferturi au trecut de Germania într-un meci dramatic, scor 2-1 după prelungiri, golul decisiv fiind marcat de Mikel Merino în minutul 119.

De cealaltă parte, Franța a demonstrat o apărare solidă în acest turneu final, primind doar un gol, marcat de Polonia dintr-un penalty în meciurile din grupe.

Totuși, francezii au avut dificultăți în a marca goluri, înregistrând doar trei reușite: un penalty și două autogoluri.

În optimi, echipa lui Didier Deschamps a învins Belgia cu 1-0, iar în sferturile de finală a trecut de Portugalia în urma loviturilor de departajare, după un rezultat de 0-0 (5-3).

În ultima lor întâlnire într-o semifinală, în Liga Națiunilor, Franța s-a impus cu 2-1, prin golurile lui Karim Benzema și Kylian Mbappe, în timp ce pentru Spania a punctat Mikel Oyarzabal.

SURSA FOTO: Dreamstime

În total, Franța și Spania s-au întâlnit de 15 ori, cu Franța având ușoară superioritate, având 7 victorii în fața Spaniei, care a câștigat de 6 ori, iar două meciuri s-au încheiat la egalitate.

Câștigătoarea acestui meci va juca în finala EURO 2024 împotriva învingătoarei semifinalei dintre Olanda și Anglia, meci programat pentru miercuri, 10 iulie, tot la ora 22:00.

Care va fi echipa Spaniei? Dar cea a Franței?

Echipa de start probabilă a Spaniei este: Unai Simon în poartă, cu Navas, Nacho, Laporte și Cucurella în apărare, Fabian, Rodri și Olmo în mijloc, iar Yamal, Morata și Nico Williams în atac.

Pe bancă sunt Raya, Remiro, Vivian, Merino, Joselu, Ferran, Oyarzabal, Grimaldo, Baena, Zubimendi, Fermin și Ayoze, sub comanda selecționerului Luis de la Fuente.

Echipa probabilă a Franței este: Maignan în poartă, cu Kounde, Upamecano, Saliba și T. Hernandez în apărare, Kante, Tcouameni și Rabiot în mijloc, iar Dembele, M. Thuram și Mbappe în atac.

Selecționerul echipei este Didier Deschamps.

Meciul se va desfășura pe stadionul Allianz Arena din Munchen, iar arbitrajul va fi asigurat de Slavko Vincic, cu asistența lui Tomaz Kancncik și Andraz Kovacic din Slovenia.

Arbitrul VAR va fi Nejc Kajtazovic, iar asistenții VAR vor fi Paolo Valeri și Massimiliano Irrati din Italia.