Finala EURO 2024, Spania-Anglia. Spaniolii au câştigat al patrulea titlu european din istorie!

Spania Anglia finala Euro2024

SURSA FOTO: uefa.com

Mai este puţin timp şi va începe finala EURO 2024. Turneul final desfăşurat în Germania le vede ajunse în ultimul act pe Spania şi Anglia. Cine va fi marea învingătoare din această seară?

LIVE TEXT

Final de meci. Spania câştigă finala EURO 2024, scor 2-1 împotriva Angliei.

Minutul 89: Ocazie imensă pentru Anglia. Un fundaş spaniol respinge mingea cu capul de pe linia porţii.

Minutul 86: GOOOL SPANIA! Spaniolii conduc cu 2-1 prin golul lui Mikel Oyarzabal, la limita ofsaidului.

Minutul 73: GOOOL ANGLIA! Scorul este 1-1. Proaspăt intratul Cole Palmer înscrie din afara careului, cu un şut imparabil la firul ierbii, lângă bară.

Minutul 64: Șansă ratată pentru Anglia! Bellingham șutează de la marginea careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 56: Ocazie pentru Spania! Williams șutează cu dreptul din afara careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 55: Ocazie pentru Spania! Lamine Yamal trimite o pasă perfectă către Alvaro Morata, care șutează din unghi, iar John Stones respinge.

Minutul 49: Ocazie pentru Spania! Williams șutează din afara careului, mingea este respinsă și ajunge la Dani Olmo. Din păcate, şutul acestuia trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 47: GOOOL SPANIA! Gol Nico Williams din pasa lui Yamal.

Finalul primei reprize. Scorul la pauză rămâne 0-0.

Minutul 45+1: Altă ocazie pentru Anglia! Rice centrează dintr-o lovitură liberă, mingea este deviată și ajunge la Phil Foden, care șutează din prima, dar Unai Simon prinde mingea.

Minutul 45: Ocazie pentru Anglia! Bellingham pasează de pe partea stângă către marginea careului, unde Harry Kane șutează, dar Rodri blochează.

Minutul 35: Declan Rice îl dărâmă în careu pe Aymeric Laporte. Spaniolii cer lovitură de la 11 metri, dar nu o primesc.

Minutul 25: Ocazie pentru Anglia! Luke Shaw pătrunde excelent în careul spaniol, pasează în centrul zonei de pedeapsă, dar Marc Cucurella reușește să respingă.

Minutul 13: O nouă ocazie pentru echipa Spaniei! Nico Williams execută un corner, Rodri reia în centrul careului, dar Le Normand trimite neconvingător.

Minutul 12: Ocazie pentru spanioli! Nico Williams pătrunde în careul englezilor pe partea stângă, șutează cu stângul, dar John Stones îl blochează excelent.

A început finala!

Marea finală EURO 2024. Spania și Anglia se luptă pentru istorie

Finala EURO 2024. Duminică, 14 iulie, de la ora 22:00, pe Olympiastadion din Berlin, Spania și Anglia vor disputa finala Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Spania, echipă care a obținut victorii pe linie la acest turneu, își propune să devină prima echipă care cucerește patru titluri europene. „La Roja” a câștigat deja trei titluri (1964, 2008, 2012) și este singura echipă care a obținut două titluri consecutive la EURO.

URSS, Franţa şi Germania au fost echipele care au pierdut în faţa spaniolilor în respectivele finale.

Anglia, deși nu are încă un titlu continental, se află la a doua finală consecutivă, după ce a pierdut-o pe cea din 2021, la Londra, în fața Italiei, la loviturile de departajare.

Finala EURO 2024. Pentru a ajunge în finala de la Berlin, Spania a învins Croația (3-0), Italia (1-0), Albania (1-0) în grupă, Georgia (4-1) în optimi, Germania (2-1 după prelungiri) în sferturi și Franța (2-1) în semifinale.

Adolescentul spaniol Lamine Yamal a scris istorie devenind cel mai tânăr jucător și marcator într-o semifinală EURO, la doar 16 ani și 338 de zile. Yamal împlinește 17 ani sâmbătă.

SURSA FOTO: Dreamstime

Englezii au ajuns în finală cu emoţii mult mai mari

Finala EURO 2024. Selecționata „Three Lions” a încheiat grupa cu o victorie (1-0 cu Serbia) și două egaluri (1-1 cu Danemarca și 0-0 cu Slovenia).

A eliminat apoi Slovacia (2-1 după prelungiri în optimi), Elveția (1-1 după prelungiri și 5-3 la loviturile de departajare în sferturi) și Olanda (2-1 în semifinale). Gareth Southgate a devenit al treilea antrenor care atinge două finale de EURO, având o serie de 13 meciuri fără înfrângere la acest turneu.

Francezul Francois Letexier va arbitra finala, asistat de compatrioții săi Cyril Mugnier și Mehdi Rahmouni. Responsabili cu arbitrajul video (VAR) vor fi Jerome Brisard și Willy Delajod, iar al patrulea oficial va fi polonezul Szymon Marciniak.

În lotul Spaniei revin după suspendări fundașii Dani Carvajal și Robin Le Normand, în timp ce Pedri nu va juca din cauza unei accidentări.

Echipele pentru finală

Spania: Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri, Ruiz – Yamal, Olmo, N. Williams – Morata.

Rezerve: Raya, Remiro, Baena, N. Fernandez, Grimaldo, Joselu, F. Lopez, Merino, Navas, Oyarzabal, F. Torres, Vivian, Zubimendi.

Selecționer: Luis de la Fuente.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo, Rice, Shaw – Foden, Bellingham – Kane.

Rezerve: Henderson, Ramsdale, Alexander-Arnold, Bowen, Dunk, Eze, Gallagher, Gomez, Gordon, Konsa, Palmer, Toney, Trippier, Watkins, Wharton.

Selecționer: Gareth Southgate.