Livescore

A venit fluierul final. Scorul partidei Rapid-FCSB: 4-0.

Minutul 82. Rrahmani înscrie din nou cu un şut perfect plasat de la marginea careului şi duce scorul la 4-0 pentru Rapid.

Minutul 74. Rapid face 3-0! Krasniqi înscrie, după ce a scăpat pe contraatac.

Minutul 53. Este 2-0 pentru Rapid. După o greşeală făcută de Lixandru, rapidiştii recuperează mingea şi Rrahmani înscrie după o pasă în fața porții a lui Krasniqi.

S-a terminat prima repriză pe Arena Naţională.  Rapid-FCSB 1-0.

Minutul 44. FCSB ar fi putut primi un penalty, însă poziţia de offside a anulat totul.

Minutul 33. Rapid conduce cu 1-0. A înscris cu capul Paul Iacob, după centrarea din lovitură liberă a lui Jayson Papeau

Rapid-FCSB, derby pe Arena Națională

Cu toate că inițial meciul era programat să aibă loc la Giulești, acolo unde Rapidul își desfășoară meciurile de acasă, Dan Șucu a luat decizia de a muta partida pe Arena Națională, stadionul cel mai mare din țară, datorită cererii imense pentru bilete.

Oficialii de la Giulești au declarat că biletele s-au epuizat într-un timp record și se așteaptă ca meciul cu FCSB să stabilească un nou record de asistență în acest sezon al Superligii.

FCSB se află în fruntea clasamentului, având o avans confortabil de 12 puncte față de rivala sa Rapid și de 11 puncte în fața echipei CFR Cluj. CFR Cluj a obținut o victorie în această rundă, câștigând meciul cu Hermannstadt, cu scorul de 1-0.

Prin obținerea unei victorii, Rapidul ar reuși să reducă diferența la doar nouă puncte, ceea ce echivalează cu cinci puncte în play-off. Această performanță ar putea reînvia lupta pentru titlu.

În tur, Rapidul a reușit să învingă echipa lui Elias Charalambous cu scorul de 2-1 pe Arena Națională. Partida a fost urmărită de 40.563 de spectatori, stabilind astfel un record pentru acest sezon din Superliga României.

„Vom avea un nou meci dificil, ca de fiecare dată. Nu este cu nimic diferit faţă de alte dăţi. Suntem concentraţi pe câştigarea acestei partide. Cele trei puncte ar putea fi foarte importante pentru viitor. Nu este o finală, este un meci ca oricare altul înaintea sfârşitului competiţiei.

Da, este ultimul meci din sezonul regulat, dar indiferent de rezultat nu se va decide acum campioana. Trebuie să dăm tot ce avem mai bun în acest meci şi să nu fim concentraţi pe alte aspecte”, a precizat Elias Charalambous, în cadrul conferinței de presă.

Care sunt mizele partidei

Partida dintre giuleștenii pregătiți de Cristiano Bergodi și roș-albaștrii lui Elias Charalambous oferă o șansă ideală pentru oaspeți să-și consolideze poziția de lider și să-și confirme statutul de favoriți la câștigarea titlului.

O victorie ar asigura roș-albaștrilor un avans de 7 puncte în fața ocupantei locului doi, CFR Cluj, înaintea intrării în play-off. Gigi Becali a menționat că o astfel de diferență ar fi de neînvins pentru echipele care încearcă să urmeze pașii echipei pe care o patronează.

În același timp, gazdele de la Rapid sunt conștiente că un succes le-ar permite să acumuleze 55 de puncte înaintea încheierii sezonului regulat și să intre în play-off cu 28 de puncte. În același timp, o înfrângere a FCSB ar însemna că Florinel Coman și colegii săi ar începe play-off-ul cu doar 32 de puncte.

Rapid: Aioani – Braun, Săpunaru, Iacob, Bădescu – Hromada, Hasani, Oaidă – Krasniqi, Rrahmani, Papeau. Rezerve: Drăghia, Borza, I. Cristea, D. Grigore, Djokovic, Albu, Bamgboye, Petrila, El Sawy, Burmaz, Cîrjan, Onea. Antrenor: Cristiano Bergodi.

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ov. Popescu, Dawa, Radunovic – Olaru, Șut, Lixandru – Oct. Popescu, Băluță, Fl. Coman. Rezerve: Vlad, Panțîru, Miculescu, Pandele, L. Phelipe, Antwi, Chiricheș, Toma, Laszlo, Manolache, Alhassa, Popa. Antrenor: Elias Charalambous.