LIVESCORE. Simona Halep ratează calificarea în finală la Australian Open

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, a fost învinsă de spaniola Garbine Muguruza cu 7-6 (10-8), 7-5, joi, la Melbourne, în semifinalele turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului. "E o plăcere să joc în Australia şi sunt fericită că am jucat cel mai bun tenis al meu şi am ajuns în semifinale'', declarase Halep imediat după meciul din sferturi cu estoniana Anett Kontaveit.

UPDATE: Garbine Muguruza (26 ani, 32 WTA) a obţinut victoria după două ore şi 5 minute, graţie unui joc foarte ofensiv, foarte agresiv, prin care a împins-o şi a presat-o mereu pe Simona Halep.

Meciul a fost unul pe muchie de cuţit de la un capăt la altul, iar pentru iberică este prima finală la Melbourne şi a patra de Mare Şlem din carieră, după titlurile câştigate la Roland Garros în 2016 şi Wimbledon în 2017, pierzând o finală la Wimbledon în 2015.

Garbine Muguruza se califică în premieră în finală la Australian Open, după un meci spectaculos cu Simona Halep, scor final 7-6, 6-5.

Simona Halep va servi pentru a nu rata calificarea în finală, scor set secund (5-6).

Garbine Muguruza reuşeşte un nou break (5-5) şi relansează setul.

Jucătoarea spaniolă câştigă ghemul la zero (5-4), iar Simona serveşte pentru câştigarea setului secund.

Simona Halep conduce cu 5-3.

Garbine Muguruza recuperează şi scorul devine 4-3.

Simona îşi face serviciul şi se distanţează în setul secund la 4-2.

Simona face un nou break si preia conducerea în setul secund, 3-2.

Garbine Muguruza face rebreak şi egalează, scor 2-2.

Jucătoarea din Spania este pentru prima oară în faza semifinalelor la Australian Open. În 2017, ea disputase un sfert de finală, pierdut cu jucătoarea Coco Vandeweghe (4-6, 0-6).

Simona Halep conduce în setul secund cu 2-1.

După o criză de nervi, în care a rupt racheta de tenis, Simona începe să-şi revină în setul secund. Egalează la 1-1 şi are trei mingi de break.

Primul set al meciului a fost câştigat de Garbine Muguruza, după tie-break, cu scorul 7-6.

Simona Halep se află pentru a doua oară în faza semifinalelor de la Melbourne. În 2018, ea o învingea pe Angelique Kerber, dramatic, dar pierdea finala cu Caroline Wozniacki, tot în set decisiv. Simona poate atinge o nouă performanță impresionantă dacă se impune la Melbourne.

Halep a fost învinsă în finala de acum doi ani de daneza Caroline Wozniacki, însă consideră că nu a fost un meci negativ: ”M-a durut mult, pentru că am pierdut cu 6-4 în decisiv, după ce am servit la 4-3 şi nu am putut încheia meciul. Poate am fost prea nervoasă în acel moment. Poate că acel meci m-a ajutat să câştig cele două titluri de Grand Slam”.

Adversara sa din semifinale, Garbine Muguruza, a declarat că aşteaptă o nouă bătălie cu românca: ”Cred că va fi un meci greu (cu Halep). Sunt nerăbdătoare să joc încă o bătălie împotriva ei”.

Muguruza (26 ani, 32 WTA) are 3-2 în meciurile cu Halep (28 ani, 3 WTA), pe care a învins-o în 2014 la Wuhan cu 2-6, 6-2, 6-3, în turul secund, în 2015 la Galaţi în Fed Cup, cu 6-4, 6-3, şi în 2017 în finala de la Cincinnati, cu 6-1, 6-0.

Românca s-a impus în 2015 la Stuttgart în optimi, cu 3-6, 6-1, 6-3 şi în 2018 la Roland Garros, în semifinale, cu 6-1, 6-4, după care a cucerit titlul. Cele două trebuiau să se mai întâlnească o dată, în 2018, în semifinale la Doha, dar Halep s-a retras înaintea meciului din cauza unei accidentări.

Supriză de proporţii în finală

Jucătoarea americană de tenis Sofia Kenin (15 WTA) s-a calificat în premieră în finala unui turneu de Mare Şlem, la Australian Open, după ce a învins-o pe australianca Ashleigh Barty, numărul unu mondial, cu 7-6 (8/6) 7-5, joi, la Melbourne.

Kenin, 22 ani, s-a impus după o oră şi 45 minute, pe o căldură sufocantă. În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap până în tiebreak, unde Kenin a salvat două mingi de set, câştigând cu 8-6. În actul al doilea, Barty a avut 3-1, 4-2 şi 5-3, a ratat două mingi de set la 5-4, însă Kenin a avut o revenire spevtaculoasă, concretizată în patru ghemuri consecutive şi a încheiat cu 7-5.

Barty (23 ani) a cucerit primul său titlu de Grand Slam anul trecut la Roland Garros, devenind prima australiancă în semifinale la Melbournede la Wendy Turnbull în 1984.