Simona Halep a primit vestea dureroasă chiar acum: performanța i-a fost egalată

Simona Halep are parte de o veste proastă. O altă jucătoare de tenis, poloneza Iga Swiatek, care se află acum pe primul loc la nivel mondial în acest sport, a egalat o performanță extraordinară a sportivei noastre.

Și având în vedere că românca nu poate juca deocamdată, Swiatek are toate șansele să și depășească performanța lui Halep foarte curând.

Mai precis, Iga Swiatek nu numai că s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Montreal, dar a și câștigat 40 sau mai multe meciuri WTA 1.000 într-o perioadă de doi ani.

Este abia a două jucătoare după Halep care reușește asta. Jucătoarea de tenis din Polonia a câștigat 24 de astfel de meciuri în 2022 și alte 17 în 2023, în timp ce Simona Halep câștigase 23 de astfel de meciuri în 2018 și alte 18 în 2019.

Iga Swiatek a bătut-o pe Karolina Muchova

Pentru a se califica la sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Montreal, Iga Swiatek a trebuit să treacă de cehoaica Karolina Muchova.

Poloneza Iga Swiatek, principala favorită, a învins-o cu 6-1, 4-6, 6-4 pe Karolina Muchova, a 14-a favorită, joi seară, la Openul Băncii Naționale, într-un meci întrerupt de ploaie timp de peste șase ore.

Venită după a patra victorie a anului, obținută săptămâna trecută acasă, la Varșovia, Swiatek a terminat-o pe Muchova după ce meciul a fost amânat timp de trei ore și 20 de minute după setul al doilea și timp de două ore și 50 de minute la începutul setului al treilea.

„Trebuie să găsești energie, chiar dacă suntem aici de la ora 9 dimineața”, a spus Swiatek în interviul de pe teren. „Cu siguranță, a fost o zi destul de extraordinară și nu cred că am mai avut o astfel de situație în cariera mea, așa că există oportunitatea de a învăța ceva nou și de a vedea de ce sunt capabilă – chiar dacă am jucat acest meci de vreo trei ori”.

Cu această victorie, Swiatek, care a învins-o și pe Muchova în iunie, în finala de la Roland Garros, și-a garantat că va rămâne pe locul 1 pentru a 72-a săptămână consecutivă, atunci când noul clasament va fi publicat luni. Jucătoarea în vârstă de 22 de ani conduce turneul cu 49 de victorii în meciuri.

Simona Halep așteaptă un răspuns oficial

Între timp, Simona Halep așteaptă un răspuns oficial în ceea ce privește scandalul de dopaj în care era implicată. Deși a fost audiată acum ceva timp, marea campioană a României nu primit niciun update.

Timpul se scurge în defavoarea sportivei, mai ales că aceasta trebuie să primească un răspuns până pe 20 august pentru a ști dacă participă sau nu la ediția din acest an de la Roland Garros.

Mulți susțin că marea campionă din România este nevinovată, atât români, cât și străini, iar unul dintre ei este chiar Jaiden Micheal, actorul britanic devenit celebru la nivel internațional cu ajutorul serialului TV „Neveste disperate”.

Într-un mesaj pe X (Twitter), el cere explicații în cazul scandalului de dopaj în care este implicată sportiva din România. Mai mult, el le-a criticat pe Victoria Azarenka (Belarus), Jessica Pegula (SUA) și Donna Vekic (Croația) pentru că nu i-au luat deloc apărarea Simonei Halep până acum.

„Aveți de gând să faceți ceva pentru a vă ajuta colega? Consiliul WTA… Victoria Azarenka, Jessica Pegula, Donna Vekic? Nu v-am văzut pe niciuna făcând sau spunând vreun cuvânt despre haosul din cazul Simonei Halep”, spunea el în mesaj.