Lovitură pentru Simona Halep. I-a luat fața campioanei noastre! Se întâmplă după 10 ani

Simona Halep, tenis

SURSA FOTO: Inquam Photos / Melinda Nagy

Vestea total neașteptată pentru Simona Halep. Marea noastră campioană a mai primit o lovitură după ce numele ei a fost implicat în scandalul de dopaj. WTA a făcut public clasamentul, iar o altă jucătoare importantă a României revine în prim-plan.

Răsturnare de situație pentru Simona Halep. Marea noastră campioană a fost depășită de o altă jucătoare româncă. Este vorba despre Sorana Cîrstea. Aceasta i-a luat fața lui Halep în clasamentul WTA. După 10 ani de zile în care Cîrstea a stat în spatele lui Halep, situația s-a inversat.

Începând de luni, Sorana Cîrstea va fi jucătoarea clasată cel mai bine din țara noastră în ierarhia Asociației Tenisului Feminin (WTA).

Cum Halep este suspendată provizoriu pentru dopaj, acesta nu mai este în top. Ea se află pe locul 54 WTA în ierarhia live. Nici Irina Begu nu a reușit să avanseze în clasament, în mare parte din cauza faptului că nu și-a apărat trofeul la turneul de la Palermo. Irina Begu a coborât 10 locuri, până pe 41 WTA, în timp ce Ana Bogdan ocupă poziția 44 WTA.

Irina Begu a pierdut puncte importante

Irina Begu nu a jucat săptămâna aceasta la turneul WTA 250 de la Palermo, unde era campioană en-titre. Ea a optat să joace la concursul WTA 125 de la Iași. Din acest motiv, jucătoarea de tenis a pierdut puncte importante și chiar dacă va câștiga la Iași nu o poate devansa pe Cîrstea: va acumula cel mult 1.262 de puncte.

În aceste condiții, prima jucătoare româncă din top este Sorana Cîrstea. Ea se menține pe locul 32 mondial, cu 1.316 puncte. Ea a aflat vestea în vacanță, fiind plecată câteva zile la munte.

Sorana Cîrstea, înaintea lui Halep după 10 ani

Trebuie subliniat că ultima oară când Sorana Cîrstea a fost jucătoarea cel mai bine clasată dintre jucătoarele din România s-a întâmplat în anul 2013.

Atunci a început sezonul respectiv pe poziția 27 WTA și l-a încheiat pe 22 WTA. Ea a fost, însă, depăsită de Simona Halep, care a terminat anul pe locul 11, după ce l-a început pe 45 WTA.

Termen de 30 de zile pentru a putea juca la US Open

În ceea ce privește situația lui Halep, aceasta are termen de 30 de zile pentru a obține avizul final de a juca la US Open. În tot acest timp ea trebuie să facă tot posibilul pentru a-și demonstra nevinovăția și pentru a i se ridica suspendarea.

Dacă până pe 22 august acest lucru nu se va întâmpla, ea va fi ștearsă de pe lista participantelor de către organizatorii US Open. Turneul se desfășoară între 28 august – 10 septembrie.

Chiar dacă numele Simonei Halep a apărut pe lista de înscrieri de la US Open, organizatorii i-au dat termen să scape de suspendare până pe 22 august, pentru a primi drept de joc la Grand Slam-ul desfășurat la New York.