Canotajul nostru de AUR! Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea aduc o nouă medalie de aur pentru tricolor

Andrei Cornea Marian Enache

SURSA FOTO: Facebook, COSR – Cristian Nistor

Magnific, colosal! Cuvintele sunt parcă prea mici! O nouă medalie pentru România, din cel mai prețios metal, obținută de Andrei Sebastian Cornea ți Marian Florian Enache, campioni olimpici la dublu vâsle.

Canotajul nostru de AUR! Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea au luat aurul olimpic

Sportivii Marian Florian Enache și Andrei Sebastian Cornea au câștigat prima medalie de aur pentru canotajul românesc la Jocurile Olimpice, după ce s-au impus în proba de dublu vâsle masculin. Este a doua medalie de aur pentru România la Paris, după cea obținută de David Popovici la 200 de metri liber.

Campioni europeni în exercițiu, Andrei și Marian au realizat o cursă excelentă la Paris, iar finalul a fost spectaculos. Ei au încheiat proba în șase minute, 12 secunde și 58 de sutimi. Pe locul doi s-a clasat echipajul din Ţările de Jos, iar pe trei cel din Irlanda.

Aceasta este a patra medalie pentru România la Paris, a doua de aur, după cele obținute de David Popovici (aur și bronz) și Ancuța Bodnar și Simona Radiș (argint).

Andrei Cornea s-a născut la 10 noiembrie 1999, la Vatra Dornei, iar Marian Enache la 5 august 1995, la Târgu Cărbunești (Gorj). Este prima medalie de aur la masculin într-o probă de vâsle în istoria canotajului românesc.

Avem și argint la dublu vâsle, la fete

România a obţinut a treia medalie la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au câştigat argintul la dublu vâsle.

Finalul a fost de foc, iar sportivele noastre au reușit, după un efort supraomenesc, să termine pe poziția a doua șu să câștige medalia de argint pentru România. Mai avem acum trei finale la canotaj și finalele fetelor la gimnastică și meci de polo.

”A fost o cursă grea şi pentru noi, una nu dintre cele mai reuşite. Am făcut unele mici greşeli care s-au văzut prin faptul că nu am reuşit să ne facem un ritm atât de bun, astfel încât să fim mai în faţă şi să nu aveţi voi atât de multe emoţii. Dar important este că am încheiat bine şi finala va fi una perfectă”, spunea Simona Radiș, după semifinale.

”Nu a fost niciun moment în care să mă gândesc că lupta este pierdută, toate cursele se termină în acelaşi punct, nu mai devreme sau mai târziu. Noi am dat totul, de aceea am şi reuşit să recuperăm şi să trecem primele linia de sosire”, a subliniat Radiş.

”Nu a fost cea mai bună cursă a noastră, dar am luptat până la ultima lovitură. Şi datorită acestui lucru am reuşit să câştigăm şi să le ajungem pe celelalte. Drept dovadă, că eram pe patru. După cum se ştie, este o finală olimpică, sunt cei mai buni dintre cei buni acolo şi toată lumea începe dintr-un punct şi termină într-un punct”,  a spus și Ancuţa Bodnar.

David Popovici a câștigat și el, miercuri seară, medalia de bronz la proba de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris, după ce a terminat cursa cu timpul de 47,49.

Medalia de aur a fost câștigată de chinezul Pan Zhanle (46,40 secunde), care și-a spulberat propriul record mondial.
Pe a doua treaptă a podiumului a urcat australianul Kyle Chalmers, care a înregistrat un timp de 47,48 secunde.
David Popovici spune că se sufocă în bazinul Complexului „Lia Manoliu” pe timp de iarnă

David Popovici a explicat că nu este normal să se sufoce în timpul antrenamentelor pe care le desfășoară în bazinul Complexului „Lia Manoliu” pe timpul iernii, când acesta este acoperit cu un balon.