Trafic restricționat pe Autostrada A7
Luni, 7 aprilie, începând cu ora 15:00, șoferii care tranzitează Autostrada A7 pe sectorul Ploiești – Buzău vor trebui să-și regândească traseul.
Tronsonul dintre km 9+808 și km 21+000, aferent Lotului 1 Dumbrava – Mizil, va fi închis circulației pentru lucrări esențiale la conexiunea cu Lotul 2 Mizil – Pietroasele.
Anunțul vine din partea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Drumuri ocolitoare recomandate
Pentru a evita întârzierile sau blocajele, CNAIR recomandă două rute alternative până la redeschiderea circulației:
-
Ploiești – DN1D – Urziceni – DN2 – Buzău
-
Ploiești – DN1D – Albești-Paleologu – DN1B – Mizil – Buzău
Ambele variante sunt disponibile și pentru drumul de întoarcere, însă pot deveni aglomerate în special la orele de vârf.
Nu există termen clar pentru finalizarea lucrărilor
Deocamdată, autoritățile nu au comunicat o dată exactă pentru reluarea traficului pe porțiunea afectată.
Șoferii sunt încurajați să urmărească anunțurile oficiale și actualizările din aplicațiile de navigație, pentru a fi la curent cu evoluția situației.
Iată câteva imagini de pe acest lot, filmate în urmă cu trei luni.
Sfaturi pentru șoferi în perioada de deviere
Pentru a traversa această perioadă cu cât mai puțin stres, conducătorii auto sunt sfătuiți să:
-
Evite orele de trafic intens, mai ales dimineața și după-amiaza
-
Fie atenți la semnalizarea temporară, care poate include restricții suplimentare
-
Își alimenteze din timp vehiculul, întrucât benzinăriile de pe rutele alternative pot fi mai rare
-
Folosească aplicații de navigație precum Waze sau Google Maps, care oferă date în timp real despre condițiile de trafic
-
Fie precauți pe DN1D și DN1B, unde circulă frecvent camioane și vehicule grele
A7, un proiect ambițios
Autostrada Moldovei A7 este un proiect ambițios care urmărește să îmbunătățească accesibilitatea în partea de est a țării. Acest proiect este un element cheie al strategiei de dezvoltare a infrastructurii și beneficiază de finanțare prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Autostrada A7 va conecta capitala cu regiunile din Moldova, unirea orașelor Ploiești și Buzău fiind doar o mică parte dintr-o rețea mult mai extinsă.
În prezent, unul dintre cele mai urmărite loturi ale acestui proiect este tronsonul Ploiești – Buzău, Lotul 2 Mizil – Pietroasele, care se află în ultimele etape ale construcției.
Deși inițial se preconiza că lucrările vor fi finalizate în luna aprilie, autoritățile au estimat că inaugurarea acestui lot va avea loc în luna mai.
Acest tronson se întinde pe o lungime de 28,35 km și presupune o valoare a contractului de aproximativ 1,25 miliarde de lei, fără TVA. Antreprenorul principal al proiectului este o asociere între SC Coni SRL și Trace Group Hold PLC, iar lucrările au fost demarate în august 2022.
În prezent, stadiul fizic al lucrărilor atinge aproape 99%, ceea ce sugerează că proiectul va fi finalizat într-un timp scurt, contribuind astfel la îmbunătățirea semnificativă a infrastructurii de transport din zonă.