Meci slab pentru tricolori, doar 0-0 cu Bulgaria. Ianis Hagi: Fiecare minut contează

meci de fotbal Romania

SURSA FOTO: Dreamstime

Marți seară, pe 4 iunie, România și Bulgaria au terminat la egalitate (0-0), într-un meci amical jucat pe Stadionul Steaua din București, cu mai puțin de două săptămâni înainte de începerea Campionatului European de Fotbal.

R0mânia, 0-0 cu Bulgaria

Tricolorii nu au reușit să se impună în fața unei rivale tradiționale, Bulgaria, care nu s-a mai calificat de mult timp la un turneu final.

Echipa României, cu mai puțin de două săptămâni înaintea debutului său la turneul final al Campionatului European din Germania (14 iunie-14 iulie), nu a reușit să impresioneze.

Tricolorii au avut o primă repriză destul de bună, oaspeții neavând nicio ocazie clară de gol.

Echipa pregătită de Edward Iordănescu a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 3, când, după o combinație frumoasă cu Dennis Man, Răzvan Marin a șutat la colțul scurt, dar portarul Diulgherov a respins.

Man a fost, de asemenea, aproape să înscrie în minutul 20, dar șutul său a fost blocat de Alex Petkov.

Denis Drăguș a ratat spectaculos în minutul 44, reușind o preluare de efect, dar a șutat pe lângă poartă.

Naționala noastră a ratat un penalty în a doua repriză

În debutul reprizei secunde, România a primit penalty la un duel între Atanasov și Stanciu. Dennis Man a executat însă foarte slab, iar Diulgherov a respins în minutul 51.

România a mai avut două încercări ofensive notabile, însă Coman a șutat peste poartă în minutul 67, iar mingea trimisă de Hagi în minutul 70 nu i-a pus probleme lui Diulgherov.

Ultimul sfert de oră a aparținut oaspeților, care și-au creat câteva situații bune la poarta lui Niță.

Portarul naționalei României a respins în minutul 82 o minge trimisă periculos spre buturile sale de Drăgușin, apoi a reținut șuturile expediate de Martin Mincev în minutul 85 și Iliev jr în minutul 90.

România va mai juca un meci de pregătire înaintea EURO 2024, pe 7 iunie, cu Liechtenstein, tot pe Stadionul Steaua, la ora 21:00.

Naționala noastră va juca încă un meci de pregătire înainte de EURO 2024, pe 7 iunie, împotriva Liechtensteinului, tot pe Stadionul Steaua, la ora 21:00.

România va debuta la EURO 2024 pe 17 iunie, împotriva Ucrainei, la Munchen. În Grupa E, va întâlni selecționata Belgiei pe 22 iunie la Koln și pe cea a Slovaciei pe 26 iunie la Frankfurt.

Componența echipelor

România: 1. Florin Niţă – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 4. Adrian Rus (5. Ionuţ Nedelcearu, 69), 11. Nicuşor Bancu (22. Vasile Mogoş, 69) – 18. Răzvan Marin, 6. Marius Marin (14. Ianis Hagi, 61) – 20. Dennis Man, 10. Nicolae Stanciu (căpitan; 21. Darius Olaru, 77), 13. Valentin Mihăilă (17. Florinel Coman, 61) – 19. Denis Drăguş (25. Daniel Bîrligea, 61). Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve neutilizate: 12. Horaţiu Moldovan, 16. Ştefan Târnovanu, 26. Răzvan Sava – 7. Deian Sorescu, 8. Alexandru Cicaldău, 9. George Puşcaş, 15. Adrian Şut, 23. Constantin Grameni, 24. Bogdan Racoviţan.

Bulgaria: 23. Ivan Diulgherov – 19. Ivan Turiţov, 3. Jivko Atanasov (15. Simeon Petrov, 90), 5. Alex Petkov, 18. Hristian Ivailov Petrov – 16. Marin Petkov (14. Gheorghi Rusev, 82), 20. Filip Krastev (22. Ilian Iliev, 72), 7. Gheorghi Kostadinov – 11. Kiril Despodov (căpitan; 8. Radoslav Kirilov, 71), 9. Aleksandar Kolev (17. Martin Mincev, 71), 25. Vasil Panaiotov (24. Serkan Yusein, 82). Selecţioner: Ilian Iliev.

Rezerve neutilizate: 1. Dimităr Mitov, 21. Svetoslav Vuţov – 2. Ertan Tombak, 4. Anghel Liaskov, 10. Gheorghi Mincev, 26. Viktor Popov.

Arbitru: Atilla Karaoglan; arbitri asistenţi: Ceyhun Sesigüzel, Cevdet Komurcuoglu (toţi din Turcia); al patrulea oficial: Marian Alexandru Barbu

Cartonaşe galbene: Marius Marin (28), Panaiotov (71).

Fiecare minut pe teren contează pentru Euro 2024, spune Ianis Hagi

După meci, Ianis Hagi a declarat că fiecare minut petrecut de Tricolori pe teren este important în vederea participării la EURO 2024.

„Un meci test pentru noi, după o săptămână grea de antrenamente. Unii au venit mai devreme, alţii mai târziu. A fost bine să ne revedem din nou pe teren pentru prima dată după două-trei luni. Minutele pentru fiecare jucător au contat, fiecare minut pe teren contează. Şi faptul că ne am văzut din nou”, a declarat el la Prima TV.

Întrebat despre nivelul de pregătire al naționalei României în acest moment, Hagi a evitat să ofere un răspuns clar,

„La fotbal nu e ca la matematică, nu e cu procente. Important e că ne-am văzut din nou. Mai avem încă o săptămână aici în ţară şi apoi suntem cu gândul la European. A fost o săptămână grea, să manageriezi chestia asta nu e uşor. A fost important că am adunat fiecare minute, mai avem încă un test peste trei zile şi apoi mergem la EURO”, a spus Ianis Hagi.

Ianis Hagi / SURSA FOTO: Facebook, Ianis Hagi

Ianis Hagi s-a declarat optimist în legătură cu participarea României la Campionatul European de fotbal din Germania.

„Suntem pozitivi, optimişti, abia aşteptăm să ajungem acolo. Numărăm zilele şi orele, ne simţim bine la antrenamente, energia este 100% îndreptată către Campionatul European. Suntem conştienţi de responsabilitatea pe care o avem şi încercăm să ţinem steagul cât mai sus.

Eu acum încerc să dau cât mai mult pentru echipa naţională să facem un Campionat European cât mai bun, să reprezentăm în România aşa cum merită. Ăsta este gândul meu, mental sunt concentrat doar la EURO, să reprezentăm România aşa cum trebuie”, a afirmat acesta.

Fiecare jucător al Naționalei poate arăta că este în cea mai bună formă

Fundașul Radu Drăgușin a declarat că fiecare jucător al echipei naționale a României are ocazia la EURO 2024 să demonstreze că se află la cel mai înalt nivel.

„Atmosfera creşte, suntem pe un trend foarte bun, suntem din ce în ce mai legaţi între noi, relaţiile sunt foarte bune. Orice turneu este o ocazie să arătăm că suntem la cel mai înalt nivel. Sunt sigur că atât eu cât şi colegii mei vom profita de această ocazie şi nu o vom rata”, a declarat acesta la Prima TV.

El s-a declarat mulțumit de evoluția sa și a colegilor săi în partida cu Bulgaria, desfășurată pe stadionul Steaua din București.

„Posesia a fost de partea noastră, dar din păcate nu am reuşit să fructificăm aceste ocazii pe care le-am avut. Noi avem un lot foarte valoros, când unul este indisponibil sau nu poate să joace, celălalt este pregătit să îi ia locul, şi asta s-a văzut foarte bine în această seară. Cred că toţi care am intrat pe teren am intrat foarte bine şi am făcut ceea ce a trebuit”, a adăugat Drăgușin.

Radu Drăguşin

Lucrurile stau foarte bine în interiorul Naționalei, spune Dennis Man

La rândul său, Dennis Man a spus că atmosfera din echipa națională a României, antrenată de Edward Iordănescu, este foarte bună și că Tricolorii sunt nerăbdători să ajungă la EURO 2024.

„Eu nu simt o presiune, fac aceleaşi lucruri zi de zi pe care l-am făcut şi până acum. Nu este vorba de presiune, e vorba doar de muncă şi de concentrare pe ceea ce am de făcut. Lucrurile stau foarte bine, suntem nerăbdători să ajungem în Germania.

Va începe o perioadă frumoasă şi cred că orice jucător îşi doreşte să evolueze la un Campionat European. Nu vom avea decât de câştigat din acest European. Eu încerc de fiecare dată când ajung la naţională să-mi ajut echipa cât de mult pot. Şi la European voi încerca să fac acelaşi lucru, să trag cât de mult pot şi să îmi ajut echipa”, a declarat el la Prima TV.

El este convins că România va avea o evoluție mai bună în ultimul meci de pregătire înaintea turneului final, împotriva Liechtensteinului, vineri, pe stadionul Steaua.

„S-a simţit bine din teren, am încercat să dăm totul să câştigăm acest meci. Nu am reuşit din păcate, dar cred că ne-a prins bine acest meci şi cu siguranţă următorul va fi şi mai bine”, a afirmat Man.