Mihaela Cambei, argint olimpic la haltere

Mihaela Cambei, recunoscută anul trecut ca fiind cea mai bună halterofilă din Europa, face acum debutul său la o competiție olimpică.

Românca a obținut rezultate excelente la stilul smuls, ridicând 89 de kilograme la prima încercare, 91 la a doua și 93 la a treia, stabilind cel mai bun rezultat al competiției de haltere, cu 4 kilograme mai mult decât campioana olimpică și mondială, Zhihui Hou din China.

La aruncat, ea a reușit 106 kilograme din prima încercare, 110 la a doua și 112 kilograme la a treia. Deși a condus întreaga competiție, a fost depășită de principala sa rivală, Zhihui Hou, care a stabilit un record olimpic cu ultima sa încercare de 117 kilograme. Astfel, chinezoaica a câștigat aurul, cu un total de 206 kilograme.

“După medalia de bronz de la Jocurile Olimpice pentru tineret de la Buenos Aires (2018), după cele şase titluri europene şi două medalii cucerite la Campionatele Mondiale, Mihaela este de astăzi şi vicecampioană olimpică”, a transmis Agenţia Naţională pentru Sport pe Facebook.

Cea mai bună performanță la stilul smuls

La stilul smuls, Mihaela Cambei a ridicat 93 de kilograme, stabilind cea mai bună performanță din finală, și a reușit 112 kilograme la aruncat, acumulând un total de 205 kilograme, care i-a adus argintul olimpic.

În timpul celei de-a doua încercări la aruncat, la 110 kilograme, Cambei a fost nevoită să renunțe temporar de pe podium din cauza unor dureri severe la mâna dreaptă. Cu toate acestea, ea s-a mobilizat și a reușit ulterior să ridice 112 kilograme.

Titlul olimpic a fost câștigat de chinezoaica Hou Zhihui, cu un total de 206 kilograme (89 la smuls și 117 la aruncat). Pe locul trei s-a clasat Surodchana Khambao din Thailanda, cu un total de 200 kilograme (88 la smuls și 112 la aruncat).

Mihaela Cambei
SURSA FOTO: Facebook, COSR – Cristian Nistor

„Medalie de argint pentru Mihaela Cambei la haltere, categoria 49 kg

Sportiva noastră a reușit un joc al nervilor în finala olimpică. A intrat la stilul smuls la 89 de kg si a stat atentă la adversare reușind să jongleze cu greutățile în favoarea sa. A urmat reușita de la 91 de kg. Chinezoiaca Hou a ratat la 93 de kg, a rămas doar cu 89 de kg ridicate. Intre timp, Mihaela a intrat hotărâtă pentru o încercare care a dus-o pe primul loc la smuls, 93 de kg Strigătul ei a declanșat bucuria suporterilor români. Pe trei la acest stil a fost indianca Saikhom, cu 88 kg.

La aruncat, Mihaela a intrat în concurs la 106 kg. Fără probleme. jocul greutăților a început între adversare. Chinezoaica a plusat din prima 110 kg. Mihaela a răspuns și ea cu aceeași greutate,, indianca a ridicat din a doua 111 kg.

Medaliile s-au decis la ultima încercare. Tailandeza Khambao a ridicat în disperare 112 kg si Mihaela încă nu era sigură de medalie.

Cambei a intrat din nou în concurs la 112 kg pentru o medalie, cu toate puterile a reușit. A ratat indianca la 114 kg  și apoi  a reușit thailandeza să ridice haltera deasupra capului la 114 kg.  Chinezoiaca a cerut 117 kg pentru aur. Prima ratată.  Hou a schimbat clasamentul, a ridicat 117 kg si…. MIhaelaaa Cambei a devenit vicecampioană olimpică.  Bronzul l-a câștigat thailandeza Khambao. Diferența dintre aur și argint a fost de 1 kg…..

România are 8 medalii la Jocurile Olimpice: 3 de aur – 4 de argint și 1 bronz”, a transmis şi COSR (Comitetul Olimpic şi Sportiv Român) pe pagina oficială de Facebook.

România mai are șapte medalii la Jocurile Olimpice de la Paris

Până în prezent, România a câștigat șapte medalii la Jocurile Olimpice de la Paris: trei de aur, trei de argint și una de bronz.

În canotaj, echipajul Andrei Cornea și Marian Enache a câștigat aurul la dublu vâsle masculin, iar echipajul feminin de opt plus unul (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș, Victoria Ștefania Petreanu) a urcat pe prima treaptă a podiumului. Medaliile de argint au fost obținute de Ancuța Bodnar și Simona Radiș la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel la dublu rame feminin, și Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin categoria ușoară.

În înot, David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 m liber și bronzul la 100 m liber.