Noua regulă privind VAR din America de Nord

Suporterii prezenți la meciul dintre St. Louis și Atlanta, care s-a încheiat cu scorul de 1-1 în MLS (Campionatul de fotbal nord-american, unde participă echipe din SUA şi Canada – n.r.), au avut parte de o surpriză neașteptată. În prima repriză, arbitrul a decis să anuleze golul gazdelor, după ce a consultat imaginile VAR.

Golul a fost verificat pentru ofsaid și pentru un posibil fault în apropierea porții. Deși nu a fost ofsaid, arbitrul a decis că a existat un fault și a anulat golul echipei St. Louis.

Clipul cu arbitrul Filip Dujic explicând decizia sa a devenit viral pe rețelele de socializare. În înregistrare, Dujic clarifică că nu a existat ofsaid, moment în care suporterii încep să aplaude.

Însă imediat după aceea, el face semn publicului să înceteze sărbătorirea, deoarece a identificat un fault înainte de gol. Ca urmare, golul este anulat.

Arbitrul Filip Dujic a explicat în fața mulțimii că după ce a analizat imaginile, a constatat că nu a fost ofsaid. Totuși, a identificat un fault comis de echipa St. Louis înainte de marcarea golului. El a precizat că decizia finală a fost acordarea unei lovituri libere directe.

„După ce am văzut imaginile, nu a existat niciun ofsaid. Cu toate acestea, înainte de gol a fost un fault comis de St. Louis. Decizia finală este lovitură liberă directă”, a spus arbitrul Filip Dujic.

MLS introduce explicarea deciziilor VAR în timp real. S-ar putea adopta și în fotbalul european

MLS a implementat această nouă regulă privind explicarea deciziilor arbitrului după consultarea VAR în luna aprilie. Potrivit MLS, deciziile VAR sunt acum explicate de arbitrul central și anunțate la stația de amplificare a stadionului.

Această măsură le oferă fanilor prezenți pe stadion, dar și celor care urmăresc meciurile de acasă, oportunitatea de a înțelege modul în care arbitrii au luat anumite decizii pe teren și în urma verificărilor VAR.

În final, St. Louis a terminat meciul cu un scor de egalitate, 1-1 împotriva echipei Atlanta. Golul lui St. Louis a fost înscris de mijlocașul Indiana Vassilev în minutul 50. Atlanta a reușit să egaleze 20 de minute mai târziu prin golul lui Daniel Rios.

Există posibilitatea ca această nouă regulă să fie adoptată și în fotbalul european în viitorul apropiat, în cazul în care se va dovedi eficientă în MLS.

Dacă va fi introdusă și în Superligă, fani vor avea oportunitatea să înțeleagă mai bine deciziile luate de arbitri, în special în meciurile cu miză ridicată.

De când s-a introdus sistemul VAR în Superligă, accesul la discuțiile dintre arbitri în momentele cruciale a fost limitat și întârziat, nu transmis în timp real, inclusiv în cazul dialogului dintre Istvan Kovacs și arbitrii din cabina VAR la meciul CFR Cluj – Petrolul 1-0.