Șoc total la Wimbledon, acolo unde în turul secund Simona Halep și Mihaela Buzănescu s-au întâlnit în meci direct. Cele două s-au mai întâlnit în circuitul ITF în 2008, pe vremea când cele două erau la începuturile carierei. Atunci, Halep a învins-o pe compatrioata sa cu 6-3, 6-0 într-un turneu disputat la Monteroni d’Arbia (Italia).

Simona nu i-a dat nicio șansă lui Micki în primul set. Buzănescu a fost condusă de fiecare dată și nu a reușit decât să egaleze la 3. Până la urmă, Halep s-a dezlănțuit și și-a adjudecat primul mitan cu 6-3.

Setul secund a fost un adevărat război. Simona a început tare și a condus cu 2-0, dar Mihaela Buzărnescu a revenit puternic și s-a impus cu 6-4 pentru a trimite întâlnirea în decisiv.

Setul trei a fost la discreția Simonei care a pornit tare și a condus cu 3-0. Mihaela Buzărnescu a dat semne de revenire. S-a făcut 3-2, dar apoi Halep nu i-a mai dat nicio șansă. A închis setul cu 6-2 și s-a calificat în runda următoare.

În turul trei, Simona se va duela cu bielorusa Victoria Azarenka, cea de-a 40-a jucătoare a lumii