Noua speranță a tenisului românesc. William Nikolas Vasîi este dublu campion în Germania

tenis

SURSA FOTO: Dreamstime

Piteșteanul William Nikolas Văsîi, în vârstă de doar 11 ani, a realizat o performanță incredibilă în Germania. Acesta a devenit dublu campion al unui turneu de tenis din Germania.

William Nikolas Văsîi, dublu campion la Tennis Europe

William Nikolas Văsîi, un tânăr din Pitești în vârstă de doar 11 ani, a obținut rezultate remarcabile și în Germania. Așa cum ne-a demonstrat în ultimii ani, William participă la competiții de tenis atât naționale, cât și internaționale, reușind să se impună în fața adversarilor mai vârstnici decât el.

Recent, William Nikolas Văsîi a câștigat turneul Tennis Europe de categoria 1, atât la simplu, cât și la dublu, care a avut loc la Koblenz, în Germania. În competiția de dublu, a jucat alături de Adam Napari din Finlanda. La simplu, William a învins, printre alții, un jucător belgian cu patru titluri europene la activ, campionul național al Germaniei și pe Nicolas Lyam Basilone, jucătorul nr. 1 al Italiei.

Acest rezultat este remarcabil pentru William, având în vedere că el este la limita de vârstă și este singurul jucător din România la categoria Under 12 care a câștigat un turneu european de categoria 1. De asemenea, acesta a fost primul turneu european de categoria 1 la care a participat tânărul din Pitești, notează jurnaluldearges.ro.

William Nikolas Văsîi; SURSA FOTO: jurnaluldearges.ro

William va participa la concursul de tenis organizat de academia lui Rafael Nadal

În luna noiembrie, Academia tenismenului spaniol Rafael Nadal va organiza un concurs destinat tuturor jucătorilor care au câștigat turnee europene de categoria 1, iar sportivul din Pitești va fi prezent. William Văsîi este singurul jucător din România la limita de vârstă care face parte din Lotul Național și a fost convocat de Federația Română de Tenis pentru a participa la Campionatul European pe echipe, Summer Cups 2024, unde România a ajuns în faza finală. La începutul lunii august, William a jucat în Franța, la Dijon, contribuind la obținerea locului 6 din cele 32 de echipe participante.

William se află pe primul loc în clasamentul Federației Române de Tenis pentru anul său de naștere, 2013, și pe locul 3 la categoria Under 12. El se antrenează la Clubul „Enache International Tennis Academy” sub îndrumarea profesorului Corneliu Mario Enache.

Dublu campion la un turneu de tenis din Republica Moldova

În luna mai, tânărul tenismen din Pitești a devenit dublu campion la un turneu Tennis Europe desfășurat în perioada 13-18 mai, în Republica Moldova. Sportivul a reușit să câștige competiția atât la simplu, cât și la dublu, la categoria de 12 ani, fără să piardă niciun set.

Rezultatul a fost cu atât mai important având în vedere că William era la limita de vârstă, iar adversarii săi erau mai mari decât el. Cu o săptămână înainte, tânărul din Pitești jucase finala la simplu și semifinala la dublu la un alt turneu Tennis Europe, în Plovdiv, Bulgaria.