O nouă medalie pentru România la Jocurile Paralimpice de la Paris, prin Camelia Ciripan

Camelia Ciripan a câștigat medalia de bronz la para tenis de masă la Jocurile Paralimpice de la Paris, continuând seria de succese pentru România, după ce Alex Bologa a devenit campion paralimpic la judo, vineri.

România își confirmă strălucirea la Paris, obținând a doua medalie la Jocurile Paralimpice. Camelia Ciripan a urcat pe podium cu bronzul la para tenis de masă, după ce a fost învinsă de Marina Litovcenko din Ucraina, cu scorul de 3-0 (11-5, 11-7, 11-5), în semifinalele competiției.

Aceasta este prima participare olimpică pentru Ciripan, în vârstă de 45 de ani, care a fost și portdrapelul României la ceremonia de deschidere. Absolventă de Jurnalism, ea va reveni în țară cu o performanță remarcabilă.

Alex Bologa luase aurul cu o zi înainte, la judo

De asemenea, România sărbătorește și medalia de aur câștigată de Alex Bologa, care a triumfat la judo cu o zi înainte.

Visul lui Alex Bologa a devenit realitate la vârsta de 28 de ani, când a cucerit titlul paralimpic la judo, după o competiție dominată de la început până la sfârșit.

După ce a câștigat două medalii de bronz la edițiile din Rio 2016 și Tokyo 2020, Bologa a reușit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Paris. Încurajat din tribune de Elisabeta Lipă, președintele Agenției Naționale pentru Sport (ANS), sportivul clujean a câștigat cu ușurință toate meciurile din categoria de para-judo 73 kg, J1.

Alex Bologa și-a pierdut vederea la vârsta de 6 ani, dar de atunci continuă să impresioneze prin ambiția și determinarea sa remarcabilă.

Primele mesaje după reuşita Cameliei Ciripan

„Felicitări, Camelia, Alex! Mult respect antrenorilor voștri și celor care vă susțin zi de zi. Exemplul vostru și al tuturor celor care au concurat pentru România la această ediție a Jocurilor este unul al învingătorilor în sport și dincolo de arenele sportive! Mult respect!”, este mesajul postat pe pagina oficială de Facebook a COSR (Comitetul Olimpic și Sportiv Român).

Un mesaj a venit şi din partea Elisabetei Lipă.

„România, din nou pe podium la Jocurile Paralimpice Paris 2024. Camelia Ciripan a obținut bronzul la para tenis de masă.

În această dimineață, sportiva noastră a concurat în semifinala 1, competiție în care a întâlnit-o pe Maryna Lytovchenko (Ucraina), meci pe care l-a pierdut cu scorul de 3-0 (11-5, 11-7, 11-5).

Adversara Cameliei este nr 1 mondial și a câștigat toate competițiile posibile! Sportiva româncă a reușit să o învingă o singură dată, la un campionat mondial.

Cu toate greutățile acestui meci, Camelia Ciripan reușește să aducă medalia de bronz chiar în prima ei participare la Jocurile Paralimpice!

Felicitări, Camelia, ție și antrenorilor tăi, Ioana Răducanu și Alex Gheorghe!”, a transmis fosta mare canotoare, acum şefă a ANS.