O nouă victorie pentru David Popovici. Sportivul român s-a calificat în finală la 200 m liber. A avut cel mai bun timp

Miercuri seara, David Popovici a reușit să se califice în finala la 200 m liber cu cel mai bun timp din serii. Evenimentul va avea loc în noapte de miercuri spre joi de la ora 2:17, ora României.

Sportivul român a încheiat primul cele patru lungimi de bazin din cea de-a șaptea serie, cu un timp de 1:49.40 minute, spune Federația Română de Natație și Pentatlon Modern. De asemena, acesta este cel mai bun timp înregistrat al serii.

În același timp, Ștefan Cozma a avut un timp de 1:53.37 minute și s-a oprit în serii în proba de 200 metri liber.

România, campioană mondială la înot

David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu au câştigat medalia de aur în proba de 4×100 m liber, de la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Popovici a stabilit un record al competiţiei, cu timpul 47.07 s. Mai exact, timpul României a fost 3:18.84 min.

Pe locul doi s-a clasat Franţa (3:20.29 min.), iar pe poziţia a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.).

David Popovici a plecat primul din block-start și a luat un avans consistent după prima sută de metri (47,07). I-a predat ștafeta lui Alexandru Constantinescu, iar sportivul tricolor a menținut România pe creasta valului și după 200 de metri (1:38,24).

Cvartetul tricolor a rămas la timonă și după cel de-al treilea schimb, când Ștefan Cozma (2:29,34) a ținut România pe loc fruntaș. Franța s-a mai apropiat pe schimbul decisiv, dar Patrick Dinu a tras tare și a încheiat primul, iar România a luat aur în spectaculoasa probă a înotului, cu 3:18:84.

Vlad Stancu a câștigat medalia de argint la 400 m liber

Tot noaptea trecută, Vlad Stancu a câștigat medalia de argint la 400 m liber. Timpul său: 3:48.38 min. Vlad a fost întrecut doar de către brazilianul Stephan Steverink (3:48.27 min.), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat polonezul Krysztof Chmielewski (3:49.34 min.)

Vlad Stancu a avut o cursă formidabilă, în care s-a aflat și aproape de aur cu 30 m înainte să atingă plăcuța de finiș. Stancu „Tanku’”, așa cum e poreclit de apropiați, a fost la un pas, chiar, de a lua aurul.