Belarus – România, scor final 0-0

Meciul dintre Naționala de fotbal a României și Belarus, contând pentru preliminariile la EURO 2024 s-a terminat! România nu a reușit să obțină cele trei puncte. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

În minutul 86 Kontsevoi a avut a treia șansă de a înscrie pentru Belarus însă Moldovan a intervenit salvator.

O nouă ocazie pentru naționala noastră prin Moruțan, care a făcut o fază frumoasă în minutul 80. Balonul a ajuns la Bancu, care a șutat însă puțin peste poarta adversă.

Kontsevoi a avut o nouă ocazie pentru Belarus în minutul 67. A șutat de la marginea careului, dar Moldovan a intervenit precis și a respins.

Ianis Hagi a avut o primă ocazie în minutul 66. Moruțan a centrat de pe dreapta, dar Ianis Hagi a scăpat mingea în afara terenului.

Naționala de fotbal a României a făcut primele schimbări în minutul 61. Au ieșit de pe teren Alibec și Man, fiind înlocuiți de Hagi și Moruțan.

Belarusul a avut o ocazie în minutul 56 prin Kontsevoi. Acesta a șutat din careu, dar mingea a lovit plasa laterală.

Răzvan Marin a avut o șansă importantă în minutul 54. A șutat de la distanță, însă Ignatovich a reușit să respingă peste poartă.

În minutul 51 Alibec a șutat de la distanță, dar mingea a trecut pe lângă poarta gazdelor.

În minutul 47, Dennis Man a centrat, dar Alibec nu ajunge la finalizare.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 0-0

Naționala de fotbal a României a terminat prima repriză la egalitate cu Belarus, scor 0-0.

Naționala noastră a avut de-a lungul primei reprize mai multe ocazii la poarta adversă, dar nu a reușit să fructifice nicio ocazie. S-au remarcat Stanciu, Drăguș și Alibec.

În minutul 7 România a răspuns prin Drăguș care a pătruns în careu și a trimis în fața porții. Alibec nu a ajuns însă la finalizare.

Prima ocazie a avut-o Belarusul prin Klimovich în minutul 6, care a șutat din afara careului. Balonul a trecut însă pe lângă poarta apărată de Moldovan.

Echipele de start

Obiectivul tricolorilor este calificarea la EURO 2024, iar orice alt rezultat va duce la plecarea selecționerului Edi Iordănescu.

Selecționerul Edward Iordănescu l-a preferat în poartă pe Horațiu Moldovan, iar în apărare s-a bazat pe un ax deja sudat, Drăguşin – Burcă, în timp ce pe flancuri au evoluat Raţiu şi Bancu. La mijloc Naționala de fotbal a României l-a avut pe Stanciu, căpitanul echipei, Răzvan Marin şi Vladimir Screciu. Echipa noastră a început meciul cu Man, Alibec şi Drăguş în atac.

România: 12. Horaţiu Moldovan – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu – 18. Răzvan Marin, 5. Vladimir Screciu, 10. Nicolae Stanciu (căpitan) – 20. Dennis Man, 7. Denis Alibec, 9. Denis Drăguş.

Selecționer: Edward Iordănescu.

Rezerve: 1. Florin Niţă, 16. Ştefan Târnovanu – 4. Bogdan Racoviţan, 6. Marius Marin, 8. Alexandru Cicâldău, 13. Valentin Mihăilă, 14. Ianis Hagi, 17. Florinel Coman, 19. Darius Olaru, 21. Olimpiu Moruţan, 22. Louis Munteanu, 23. Deian Sorescu.

Belarus: 12. Serghei Ignatovici – 5. Denis Poliakov, 20. Zahar Volkov, 6. Serghei Politevici (căpitan), 2. Kiril Piacenin – 15. Nikita Korzun, 9. Max Ebong – 4. Roman Iuzepciuk, 19. Vladislav Klimovici, 7. Artem Konţevoi – 11. Vladislav Morozov.

Selecţioner: Carlos Alos Ferrer.

Rezerve: 1. Andrei Kudraveţ, 16. Konstantin Rudenok – 3. Iegor Parhomenko, 8. Iegor Karpiţki, 10. Ivan Bahar, 13. Valeri Bocearov, 14. Serghei Karpovici, 17. Valeri Gromîko, 18. Vladislav Malkevici, 21. Dmitri Borodin, 22. Aleksandr Pavloveţ, 23. Dmitri Antilevski.