Cristiano Ronaldo a marcat golul cu numărul 900 al carierei sale

Cristiano Ronaldo, la 39 de ani, a marcat al 900-lea gol din cariera sa și a fost decisiv în victoria echipei naționale a Portugaliei în fața Croației, cu 2-1, într-un meci disputat joi seara pe Estádio da Luz din Lisabona, în cadrul Ligii Națiunilor.

În prima repriză, Portugalia a deschis scorul prin Diogo Dalot în minutul 7, iar Ronaldo a dublat avantajul echipei în minutul 34, transformând o centrare venită de la Nuno Mendes. Deși Dalot a înscris și în propria poartă în minutul 41, Portugalia a reușit să păstreze avantajul și să obțină victoria. Ronaldo a fost înlocuit în minutul 87 de Diogo Jota.

Cu această ocazie, echipa portugheză a adus un omagiu fundașului Pepe, care și-a anunțat retragerea din echipa națională luna trecută, la vârsta de 41 de ani.

Campioana europeană Spania s-a încurcat la Belgrad

În alte partide din Liga Națiunilor, deținătoarea titlului, Spania, și recentă campioană europeană, a terminat la egalitate 0-0 în deplasare împotriva Serbiei. Polonia a obținut o victorie dramatică în Scoția, cu 3-2, datorită unui gol marcat de Nicola Zalewski în minutul 90+7, dintr-un penalty. Danemarca a învins Elveția cu 2-0 într-un meci în care oaspeții au fost nevoiți să termine meciul cu doar nouă jucători pe teren, după ce Elvedi și Xhaka au fost eliminați.

Arbitrul român Marian Barbu a condus meciul dintre Irlanda de Nord și Luxemburg, care s-a încheiat cu victoria Irlandei de Nord cu 2-0. De asemenea, Ovidiu Hațegan a fost arbitru la partida dintre Belarus și Bulgaria, care s-a terminat 0-0.

San Marino a înregistrat una dintre rarele sale victorii, învingând Liechtenstein cu 1-0. Această victorie pune capăt unei serii de 140 de meciuri fără succes pentru San Marino. Ultima victorie a echipei a avut loc în 2004, tot împotriva Liechtensteinului, când San Marino a câștigat cu 1-0. Acesta este primulliga natiunilor

succes într-un meci oficial pentru San Marino după o lungă perioadă.

Rezultatele de joi:
Liga A

Grupa 1

Portugalia – Croaţia 2-1
Au marcat: Diogo Dalot 7, Cristiano Ronaldo 34, respectiv Diogo Dalot (autogol) 41.

Scoţia – Polonia 2-3
Au marcat: Billy Gilmour 46, Scott McTominay 76, respectiv Sebastian Szymanski 8, Robert Lewandowski 44 – penalty, Nicola Zalewski 90+7 – penalty.

Grupa a 4-a
Danemarca – Elveţia 2-0
Au marcat: Patrick Dorgu 82, Pierre-Emile Hojbjerg 90+2.
Cartonaş roşu: Nico Elvedi (Elveţia, 52), Granit Xhaka (Elveţia, 87).

Serbia – Spania 0-0

Liga C

Grupa 1

Azerbaidjan – Suedia 1-3
Au marcat: Renat Dadashov 82, respectiv Alexander Isak 65, 71, Viktor Gyokeres 80 – penalty.
Ramil Şeidaev (Azerbaidjan) a ratat un penalty în min. 45+7.

Estonia – Slovacia 0-1
A marcat: Tomas Suslov 70.