Rezultate UCL: Napoli s-a calificat în optimile Ligii Campionilor. Manchester United, out din Europa

UCL

FC Copenhaga și Napoli au reușit să avanseze în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, în urma succeselor obținute în ultima rundă a fazei grupelor.

Champions League cerne pentru optimi

Marți, a fost penultima zi în care Champions League a avut programate meciuri. FC Copenhaga a câștigat în fața echipei Galatasaray cu scorul de 1-0, mijlocașul Lukas Lerager marcând singurul gol al partidei în minutul 58, după care a primit un cartonaș roșu în minutele de final (90). În ciuda înfrângerii, echipa turcă va continua în competiția Europa League, intrând în șaisprezecimile de finală.

Manchester United nu reușește să avanseze în primăvara Europa League. Echipa a fost învinsă pe teren propriu de Bayern Munchen cu 1-0, golul bavarezilor fiind înscris de Kingsley Coman în minutul 71.

„Diavolii roșii” ocupă ultimul loc în grupă, având nevoie de o victorie și de un rezultat de egalitate în meciul de la Copenhaga pentru a se califica în optimi.

Manchester United încheie faza grupelor pe ultima poziție și pierde șansa de a avansa în primăvara Europa League.

Napoli a asigurat calificarea pe teren propriu într-un duel direct cu Braga, beneficiind de un autogol al turcului Serdar Saatci (minutul 9) și de reușita lui Victor Osimhen (minutul 33).

Real Madrid a obținut o victorie cu scorul de 3-2 împotriva echipei Union în Berlin. Gazdele au deschis scorul prin Kevin Volland (minutul 45+1). Imediat după ce croatul Luka Modric a ratat un penalty pentru Real.

Echipa pregătită de Carlo Ancelotti a întors situația în repriza secundă, cu o dublă a lui Joselu (minutele 62 și 73). Cehul Alex Kral (minutul 85) a egalat, la zece minute de la intrarea sa pe teren, dar Daniel Ceballos a adus victoria echipei spaniole (minutul 89).

Sociedad, pentru prima dată câștigătoare de grupă în UCL

Benfica a obținut dramatic un loc în Europa League după ce a învins-o pe RB Salzburg cu 3-1 în deplasare. Lusitanii au reușit astfel să-și ia revanșa după înfrângerea suferită acasă cu 0-2. Golul lui Arthur Cabral în minutul 90+3 a făcut diferența, cele două echipe fiind la egalitate la scorul general (3-3). Iar departajarea s-a făcut în favoarea echipei Benfica datorită numărului mai mare de goluri marcate.

Benfica și RB Salzburg au încheiat grupa la egalitate, având câte 4 puncte. Însă diferențierea s-a făcut pe baza rezultatelor din meciurile directe, similar cu situația din grupa Real Sociedad – Inter.

Real Sociedad a reușit să câștige pentru prima dată o grupă în Liga Campionilor. Spaniolii au ținut în șah pe Inter Milano, echipa finalistă din anul precedent, chiar pe San Siro.

Până în prezent, au reușit să se califice în optimile de finală 14 echipe. Ele sunt Bayern, Arsenal, PSV, Copenhaga, Real, Napoli, Real Sociedad, Inter, Manchester City, RB Leipzig, Lazio, Atletico, Borussia Dortmund și Barcelona.