Rezultate Champions League: Bayern-Manchester United, o adevărată finală în grupe

Rezultate Champions League! Bayern Munchen a trecut de Manchester United. Germanii au profitat de avantajul propriului teren şi au înscris de patru ori, însă nu a fost un meci lipsit de emoţii. A fost o partidă cu nu mai puţin de 7 goluri!

Meciul s-a încheiat cu scorul de 4-3 pentru Bayern.

Golurile au fost înscrise de Leroy Sané (min 28), Serge Gnabry (min 32), Harry Kane (penalty, min 54) şi Mathys Tel (min 92) pentru Bayern, iar pentru Manchester au punctat Rasmus Hojlund (min 49), Casemiro (min 88 şi min 95).

Bayern și Manchester United au mai jucat pe Arena din Munchen în finala epică din 1999. În ciuda faptului că ambele își doresc la fel de mult trofeul, traversează dificultăți deopotrivă de mari.

Bayern a venit în această partidă având în spate o remiză cu Leverkusen. Manchester United stă și mai rău, după ce a pierdut ultimele meciuri cu același scor fatidic de 3-1.

Harry Kane, atacantul care a fost transferat de la Tottenham la Bayern în vara acestui an, a reușit să marcheze înainte de acest meci 5 goluri în cele 19 meciuri pe care le-a jucat în cariera sa împotriva echipei Manchester United.

Meciul de astăzi a fost întâlnirea cu numărul 12 dintre Bayern și Manchester United.

Statistica nu a fost în favoarea echipei Manchester United. În cele 11 meciuri anterioare dintre Bayern München și Manchester United, echipa germană a înregistrat patru victorii, în timp ce Manchester United a câștigat de două ori. De asemenea, alte cinci meciuri s-au încheiat la egalitate. În total, s-au marcat 29 de goluri în aceste partide.

Ultimul meci disputat de aceste două echipe a avut loc în sferturile ediției 2013/14. La acel moment, Bayern a bifat calificarea cu scorul de 4-2 la general.

Bayern a venit în acest meci cu un istoric bun. Vă amintim că echipa germană este neînvinsă în ultimele cinci meciuri disputate pe teren propriu contra lui United. În total, germanii au înregistrat trei victorii și două remize.

În această seară, alte două meciuri au avut finaluri surprinzătoare

Scorul final în meciul dintre Real Madrid și Union Berlin a fost de 1-0 în favoarea echipei spaniole. Singurul gol al partidei a fost marcat de Jude Bellingham în prelungirile meciului. Madrilenii au avut parte de prima lor victorie în Champions League din acest sezon. Golul victoriei a venit pe finalul partidei, când Valverde a șutat spre poartă și mingea a fost respinsă de portarul advers, iar Bellingham a finalizat din fața porții. Acest gol a asigurat cele trei puncte pentru Real Madrid în această partidă.

Și Galatasaray a avut o revenire spectaculoasă în meciul împotriva FC Copenhaga din grupa E a UEFA Champions League. Turcii au fost conduși cu 2-0 pe teren propriu, dar au reușit să obțină un punct prețios în ultimele minute ale partidei, scor final 2-2.