S-au aflat rezultatele de la Conference League. Farul Constanţa a învins HJK Helsinki cu 2 la 1. Echipa lui Gheorghe Hagi a câștigat, joi seara, pe teren propriu, cu scorul 2-1.

Fotbaliștii români i-au bătut pe cei ai formaţiei finlandeze HJK Helsinki, în manşa tur a play-off-ului pentru grupele Conference League.

Joona Toivio a deschis scorul la Ovidiu, în minutul 50, din voleu, iar Farul a răspuns cu bara lui Budescu, în minutul 54. În minutul 59 a venit şi egalarea. Rivaldinho a primit de la același Budescu şi a înscris.

Conference League, Farul vs HJK Helsinki. Gheorghe Hagi a avut inspirație

Hagi a avut inspiraţie în minutul 81, când l-a trimis în teren pe Mihai Popescu. Acesta a înscris la prima atingere de balon, în minutul 83. Pasa a primit-o de la același Budescu.

Finalul a fost favorabil Farul Constanța. Fotbaliștii lui Gheorghe Hagi merg la Helsinki cu prima şansă.

Conference League
SURSA FOTO: Dreamstime

Hagi, fericit că a câştigat, dar şi supărat

„Sunt fericit că am câştigat, dar sunt şi supărat pentru că fiecare trebuie să fie mai responsabili şi să asculte mai mult. Fotbalul nu se uită, dar trebuie să ai caracterul pe care l-am avut din minutul 60, când am jucat mai bine, am fost mai ai dracului”, a spus Gheorghe Hagi.

Gheorghe Hagi a admis că ce s-a făcut în prima repriză e incredibil.

„Echipa era ruptă, erau distanţe mari între jucători. Trebuie să fii scurt, compact, agresiv, cum am fost din minutul 60. Dar nu contează cum a început, contează cum se termină”, a spus fericitul antrenor.

El a amintit că urmează meciul retur. Fotbaliștii trebuie să fie mai puternici, să se bată şi la ei.

„Pentru mine a intra în grupe e ceva… Pentru mine contează să jucăm fotbal. Calitatea unui campion e aceea că se conectează. Nu trăieşte în trecut. În fiecare meci învăţăm ceva şi sperăm să ne facă să fim mai buni!”, a declarat Gheorghe Hagi.

Egal între Sepsi OSK și FK Bodo/Glimt

Tot în Conference League s-a jucat Sepsi OSK – Bodo/Glimt. Aici a fost egal, de 2-2. Gazdele au marcat din două lovituri de la 11 metri. Meciul a fost disputat în manşa tur a play-off-ului pentru grupele Conference League. Ambele goluri ale lui Sepsi au fost înscrise din penalti.

Echipa norvegiană a condus ostilităţile în prima parte a reprizei întâi, când Gronboek şi Gulliksen l-au pus la încercare pe Niczuly. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 19, prin Faris Moumbagna, care a profitat de o pasă a lui Grobboek. Sepsi a egalat în startul reprizei secunde, în minutul 47, când Marius Ştefănescu a fost faultat în careu, iar Isnik Alimi a transformat lovitura de pedeapsă.

Bodo/Glimt a trecut din nou în avantaj, la şutul din afara careului al căpitanului norvegienilor, Patrick Berg, în minutul 67. Gazdele au mai beneficiat de un penalti scos de Roland Varga şi transformat de Cosmin Matei, în minutul 81. Matei s-a accidentat şi a fost înlocuit imediat după executarea loviturii de la 11 metri. Partida s-a încheiat la egalitate şi calificarea se va decide în Norvegia.

SEPSI OSK: Niczuly – D. Ciobotariu, M. Bălaşa, Ninaj, A. Dumitrescu – Alimi (C. Matei 61; Rondon 84), N. Păun (Aganovic 76) – M. Ştefănescu, J. Rodriguez, I. Gheorghe (R. Varga 76) – Safranko (Francisco Junior 84). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

BODO/GLIMT: Haikin – Wembangomo (Sjovold 90+4), Moe, Bjortuft (Lode 90+3), Bjorkan – Gronboek, Berg, Brunstad Fet (Saltnes 65) – Gulliksen (Sorli 65), Moumbagna (Espejord 77), A. Pellegrino. ANTRENOR: Kjetil Knutsen