Înfrângere dramatică pentru CFR Cluj

FC Botoșani, ocupanta ultimului loc în Superliga la fotbal, a reușit să obțină duminică a doua victorie a sezonului, și a doua consecutivă, învingându-și adversarul CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), în primul meci al anului, contând pentru etapa a 22-a.

Prima repriză s-a desfășurat fără faze notabile la poartă, cu toate acestea, arbitrul a acordat 5 cartonașe galbene, dintre care 2 pentru gazde și 3 pentru echipa din Ardeal.

FC Botoșani a abordat repriza a doua cu mai multă determinare și a reușit să înscrie golul victoriei în minutul 64. Florescu a profitat de indecizia fundașilor clujeni, care au lăsat să treacă mingea trimisă de Benzar în careul de 6 metri, iar atacantul în vârstă de 26 de ani a expediat mingea în poartă.

CFR Cluj a încercat să revină în finalul partidei, însă fără succes, astfel că FC Botoșani a înregistrat a doua victorie a sezonului, după cea obținută în deplasare împotriva echipei Oțelul Galați, în ultimul meci din 2023.

Cu această victorie, FC Botoșani ajunge la 15 puncte acumulate și s-a apropiat la un singur punct de Dinamo, care a fost învinsă în aceeași etapă de echipa Petrolul Ploiești.

În ciuda înfrângerii, CFR Cluj rămâne pe locul doi în clasament, cu un total de 36 de puncte, oferind șansa liderului FCSB să se distanțeze la 11 puncte, după meciul cu UTA Arad.

Mandorlini, dat afară de la CFR

După meci, Neluțu Varga a stabilit că-l va demite pe Andrea Mandorlini în urma evoluției slabe a lui CFR Cluj din etapa #22 și a numit deja noul antrenor al fostei campioane.

Patronul ardelenilor a subliniat că Adrian Mutu va prelua banca tehnică. Antrenorul a fost demis recent de Neftchi Baku și se afla liber de contract până în acest moment.

Meciul dintre CFR Cluj și Botoșani vine la doar două zile după ce FCU Craiova a fost învinsă dramatic pe terenul lui Rapid, după ce a deschis scorul și a condus de două ori. Astfel, echipa lui Mititelu a luat bătaie cu 4-3 de la Rapid, deși ajunsese la un avantaj de două goluri în fața giuleștenilor, care au reușit o revenire spectaculoasă pe teren propriu.