Sportivii români au cucerit 9 medalii, 5 de aur şi 4 de argint, duminică, la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Hazewinkel (Belgia), în 11 finale.

Prima medalie de aur a fost obţinută la patru plus unu rame masculin, de echipajul compus din Andrei-Petrişor Axintoi, Alexandru Gherasim, Florin Arteni, Alexandru-Laurenţiu Danciu şi Maria-Antonia Iancu, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Canotaj.

Aur a câştigat şi echipajul de patru rame feminin, Estera Vîlceanu, Alina-Maria Baleţchi, Manuela Lungu şi Geanina Dumitriţa Juncănariu.

A treia medalie de aur a fost câştigată de echipajul de patru vâsle feminin, alcătuit din Emanuela-Ioana Ciotău, Cristina Drugă, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş.

Medalii de aur au fost obţinute şi la opt plus unu, feminin (Amalia Bucu, Andreea Iorgovan, Estera-Costina-Beatrice Vîlceanu, Alina-Maria Baleţchi, Manuela-Gabriela Lungu, Geanina Dumitriţa Juncănariu, Alice-Elena Turcanu, Elena Şuta şi Victoria-Ştefania Petreanu) şi masculin (Andrei-Petrişor Axintoi, Alexandru Gherasim, Florin Ceobanu, Andrei Lungu, Andrei Mândrilă, Claudiu Neamţu, Florin Arteni, Alexandru-Laurenţiu Danciu şi Maria-Antonia Iancu).

Echipajul de patru plus unu rame feminin, compus din Amalia Bucu, Larisa Bogdan, Lorena Constantin, Iuliana Timoc şi Victoria-Ştefania Petreanu, a obţinut argint.

Argint a câştigat şi echipajul de dublu rame masculin, alcătuit din Andrei Mândrilă şi Claudiu Neamţu, precum şi echipajul de patru rame masculin, Sebastian Timiş, Ionuţ Pavel, Constantin-Emanuele Sterea şi Iliuţă-Leontin Nuţescu.

O medalie de argint au obţinut, la dublu vâsle feminin, Andrada-Maria Moroşanu şi Iulia-Liliana Bălăucă.

Bilanţul echipajelor româneşti în finalele de duminică a fost completat de două locuri cinci, la simplu vâsle feminin categorie uşoară (Mariana-Laura Dumitru) şi patru vâsle masculin (Gheorghe Scripcaru, Cristian-Vasile Nicoară, Dumitru-Valentin Bucur şi Gheorghe Morar).

România a participat cu 12 echipaje şi 38 de sportivi la Europenele Under-23 din Belgia.

Vești bune și de la CM de înot juniori de la Lima

Noi vești bune de la Campionatul Mondial de înot pentru juniori din Lima, Peru, asta după ce sportivii români David Popovici şi Patrick Sebastian Dinu s-au calificat în finala de 100 m liber în cursul nopții de sâmbătă.

”Prima veste bună din Peru din această noapte ne-o dau David Popovici şi Patrick Sebastian Dinu, care s-au calificat împreună în finala probei de 100 m liber. După o semifinală fără emoţii, David a ajuns în finală cu cel mai bun timp din semifinale: 48.17 s”, anunţă Federaţia Română de Nataţie.

Finala probei de 100 m liber masculin va avea loc în 5 septembrie, de la ora 2:02, ora României.

David Popovici, locul 7 în clasamentul mondial al înotătorilor

Cel mai nou clasament al FINA arată modul în care David Popovici a evoluat în ultimul an și a reușit să obțină cele mai înalte performanțe. Sportivul român în vârstă de 17 ani ocupă locul 7 din primele 10 poziții ale clasamentului. David Popovici se află în acest moment pe locul 7 clasamentului realizat de FINA.

Sportivul a câștigat medalia de aur în finala de la 200 m liber a Campionatului Mondial de înot pentru juniori din Peru. Popovici a realizat un timp de 1:46,18. Pe locul doi s-a clasat Daniel Meszaros din Ungaria, care a realizat un timp de 1:48,19. Următorul a fost Filippo Berxtoni din Italia, care a primit bronzul, după ce a avut un timp de 1:49,05.

David Popovici nu numai că a câștigat o nouă medalie de aur, dar a stabilit și un nou record al competiției.