UPDATE: Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen au câștigat argintul olimpic la Paris

Echipa României a condus competiția la Jocurile Olimpice de la Paris în primele sute de metri, dar a fost depășită de britanice înainte de 500 de metri. La 1.000 de metri, cele două echipe s-au distanțat clar de restul concurenței, indicând că lupta pentru aur se va desfășura între ele.

Ionela Cozmiuc și Geanina van Groningen
SURSA FOTO: COSR

La 1.500 de metri, echipa României era cu 1,6 secunde în urmă, dar Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc au accelerat, în timp ce britanicele au rezistat ferm. Astfel, echipa noastră a câștigat medalia de argint, a doua a zilei pentru România.

Gianina van Groningen (fostă Beleagă) și Ionela Cozmiuc sunt duble campioane mondiale (2017, 2018) și s-au clasat pe locul 6 la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce în 2016, la Rio, au terminat pe locul 8. Această probă va fi eliminată din programul olimpic pentru JO 2028 de la Los Angeles.

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au obținut medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Paris

Olanda s-a detașat rapid de restul plutonului, iar Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au avut o confruntare dificilă cu echipele din Australia și Lituania pentru celelalte două medalii disponibile.

Deși australiencele păreau favorite la argint, „tricolorele” le-au depășit spectaculos în ultimele momente ale cursei, câștigând argintul olimpic.

Cele două sportive românce au înregistrat un timp de 7:02.97. Echipajul din Țările de Jos a ocupat primul loc cu un timp de 6:58.67, iar Australia a obținut locul trei cu 7:03.54.

Australia a obținut bronzul, iar Lituania a terminat pe locul al patrulea.

Vrînceanu a declarat pentru TVR Sport că aceasta este prima lor medalie olimpică și că sunt extrem de fericite pentru că au reușit să fie al doilea echipaj.

“E prima medalie olimpică pentru noi. Suntem în culmea fericirii. Suntem fericite că am fost al doilea echipaj”, a declarat Vrînceanu.

Ioana Vrînceanu si roxana anghel
SURSA FOTO: Facebook COSR

Cu victoria de astăzi, România a ajuns la un total de cinci medalii la Jocurile Olimpice de la Paris. David Popovici a câștigat aurul la 200 m liber și bronzul la 100 m liber la înot.

Joi, Andrei Cornea și Marian Enache au devenit campioni olimpici la dublu vâsle masculin, iar Simona Radiș și Ancuța Bodnar au obținut argintul la aceeași probă, dar la feminin.

România a avansat pe locul 11 în clasamentul pe medalii

România a avansat pe locul 11 în clasamentul pe medalii, grație succeselor lui David Popovici la înot și celor patru medalii obținute la canotaj.

Delegația României la Jocurile Olimpice de la Paris a fost mai numeroasă comparativ cu cele de la Rio și Tokyo, având 106 sportivi, în timp ce la Rio au fost 97 și la Tokyo 101. Performanțele au fost, de asemenea, mai bune.

Ora 17:30 – Tenis de masă, Arena 4 Paris Sud

• Dublu mixt – Optimi de finală: Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs vs. Nicholas Lum și Minhyung Jee (Australia)
  • Simplu feminin – Turul 1: Elizabeta Samara vs. Solomiya Brateyko (Ucraina)

Ora 23:15 – Tenis de masă, Arena 4 Paris Sud

• Simplu masculin – Turul 1: Eduard Ionescu vs. Quadri Aruna (Nigeria)