Echipa de gimnastică feminină a României s-a calificat în finală la Jocurile Olimpice de la Paris

Tricolorele au ocupat ultima poziție calificabilă pentru finală (locul opt), cu un total de 159,497 puncte, după ce au concurat în prima subdiviziune la Jocurile Olimpice de la Paris, potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

Echipa Statelor Unite, condusă de Simone Biles, a dominat calificările, acumulând 172,296 puncte. Celelalte echipe calificate în finală sunt Italia (166,861), China (166,628), Brazilia (166,499), Japonia (162,196), Canada (161,563) și Marea Britanie (160,830).

Simone Biles a obținut cel mai mare punctaj la individual, cu 59,566 puncte. Ana Maria Bărbosu s-a calificat și ea în finala individuală, ocupând locul 16 cu un total de 53,533 puncte, având în vedere că Chiles (SUA) și Iorio (Italia) nu au intrat în finală deoarece echipele lor aveau deja două reprezentante calificate.

Românca Sabrina Maneca Voinea s-a calificat în finalele de la bârnă și sol, iar Ana Bărbosu a ajuns în finala de la sol.

Sabrina Maneca Voinea a obținut nota 14,000 la bârnă, clasându-se a cincea în calificări

Ana Maria Bărbosu a fost pe locul 17, cu 13,533 puncte, Amalia Ghigoarţă pe locul 30 (13,266), iar Lilia Cosman pe locul 41 (12,833).

La sol, Sabrina Maneca Voinea a primit 13,800 puncte, clasându-se a patra, Ana Maria Bărbosu a fost pe locul 8 (13,600), Amalia Ghigoarţă pe locul 16 (13,333), iar Lilia Cosman pe locul 53 (12,466).

Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul 15 la sărituri, cu o medie de 13,633 puncte, iar Amalia Ghigoarţă a fost pe locul 43 la paralele cu 13,066 puncte. La paralele, au mai evoluat Ana Maria Bărbosu (12,600 – locul 57), Lilia Cosman (11,333 – locul 76) și Andreea Preda (10,933 – locul 79).

Finala feminină pe echipe va avea loc pe 30 iulie (19:15), finala la individual compus este programată pentru 1 august (19:15), iar finalele la bârnă (13:38) și sol (15:23) se vor desfășura pe 5 august.

Ultima dată când echipa feminină a României a ajuns în finală la Jocurile Olimpice a fost în 2012, la Londra, unde a câștigat medalia de bronz.

Programul sportivilor români la Jocurile Olimpice astăzi, 29 iulie

Sportivii români vor concura pe 29 iulie la Jocurile Olimpice de la Paris în disciplinele canotaj, mountain bike, înot, tenis și tenis de masă.

Programul la canotaj

Pe 29 iulie, Leontin Nuțescu, Andrei Lungu, Florin Horodișteanu și Ioan Prundeanu vor participa la recalificările pentru proba de patru vâsle masculin la ora 12:20, conform Agerpres.

La ora 12:30, Mădălina Moroșan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu și Patricia Cireș vor concura în recalificările pentru proba de patru vâsle feminin. La ora 12:40, în seriile pentru proba de opt plus unu masculin, vor evolua Ștefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamțu, Florin Lehaci și Adrian Munteanu.

Ultima competiție de canotaj pentru echipa României va începe la ora 13:00, cu seriile la proba de opt plus unu feminin. Sportivele care vor participa sunt Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Victoria Ștefania Petreanu.

Ede Molnar a ajuns în finala la ciclism.

Competiția de cross-country masculin va avea loc de la ora 15:10, iar Ede Molnar va concura în această finală.

Sportivii români la înot

• Vlad Stancu va participa în seriile probei de 800 m liber masculin la ora 12:28.
  • David Popovici va concura în finala probei de 200 m liber masculin de la ora 21:40.

Sportivii români la tenis

• Jaqueline Cristian va disputa meciul din turul II la simplu feminin, împotriva jucătoarei germane Angelique Kerber, începând cu ora 13:00.

Programul sportivilor români la tenis de masă

• Ovidiu Ionescu va juca în turul I la simplu masculin împotriva croatului Andrej Gacina, la ora 12:00.
  • Eduard Ionescu va întâlni sportivul taiwanez Cheng-Jui Kao în turul II, la ora 22:00.
  • Elizabeta Samara va concura în turul II la simplu feminin împotriva taiwanezei I-Ching Cheng, de asemenea de la ora 22:00.