Românii au tremurat în fața maghiarilor. Ne-au bătut chiar la noi acasă

ungaria, romania

SURSA FOTO: Dreamstime

Corvinul Hunedoara a reușit să se califice în turul următor al Ligii Europa, după 0-2 cu Paksi în manşa secundă a primului tur preliminar, într-un meci jucat la Sibiu.

Românii au tremurat în fața maghiarilor. S-a terminat cu bine până la urmă

Corvinul Hunedoara s-a calificat joi seara în turul al doilea preliminar al Ligii Europa, în ciuda înfrângerii cu 0-2 suferite la Sibiu în fața maghiarilor de la Paksi.

În meciul de retur, hunedorenii au început bine, iar Marius Lupu a lovit bara în minutul 1, însă se fluierase deja o poziție de ofsaid.

La cinci minute după, Bradu a avut o ocazie bună, dar a trimis puțin peste poartă. Flavius Iacob a șutat din distanță în minutul 10, iar șutul său a trecut pe lângă bara porții apărate de Szappanos. În minutul 20, portarul gazdelor, Lefter, a salvat de sub transversală mingea trimisă de Manolache, evitând astfel un posibil autogol.

În minutul 28, Konyves a marcat, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid milimetric. Lefter a intervenit excelent în minutul 78 la o serie de șuturi din careu, însă în minutul 79 a fost nevoit să se recunoască învins după ce Norbert Konyves a șutat, Hrezdac a deviat mingea și Paksi a deschis scorul.

Maghiarii au mai marcat o dată în minutul 90 prin Daniel Bode, câștigând astfel cu 2-0. Totuși, Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul următor datorită victoriei cu 4-0 obținută în meciul tur din Ungaria.

Caseta tehnică

Corvinul: Lefter – F. Iacob, V. Lică, Manolache, A. Neacşa (Velisar 84) – Roger (D. Pop 90+2), Bradu (Ubbink 84), Hrezdac – M. Lupu, S. Buş, D. Pîrvulescu (Gîrbiţă 90+2). Antrenor: Florin Maxim

Paksi: Szappanos – Otvos, Kinyik, J. Szabo – Osvath, Mezei (Windecker 62), Vecsei (G. Vas 71), K. Papp, K. Kovacs (Silye 62) – Hahn (D. Bode 62), Konyves. Antrenor: Gyorgy Bognar

Cartonaşe galbene: – / Kinyik 49, K. Kovacs 54, Windecker 81, J. Szabo 90

Arbitri: Peter Kralovic – Milan Strbo, Dusan Stofik – Balint Kiss (toţi din Slovacia)

Corvinul ia 550.000 de euro pentru calificare

Datorită calificării în turul al doilea preliminar al Ligii Europa, Corvinul Hunedoara va încasa un cec de 550.000 de euro din partea UEFA. Aceasta este o sumă considerabilă pentru o echipă din Liga 2 și poate contribui semnificativ la întărirea lotului pentru etapa următoare.

În cazul în care Corvinul reușește să ajungă până în grupele Europa League, echipa din Hunedoara va primi aproximativ 3 milioane de euro de la forul continental.

Corvinul va întâlni vicecampioana Croației, Rijeka, în al doilea tur. Rijeka s-a calificat direct în această rundă datorită coeficientului său, iar acum se așteaptă să se stabilească echipa care va merge mai departe dintre Corvinul și Rijeka.

O situație similară se regăsește și în cazul Maccabi Tel Aviv, adversara FCSB-ului în turul doi preliminar al Ligii Campionilor.