Programul RABLA pentru mașini va avea o singură sesiune continuă
Mircea Fechet, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, a anunțat că programul RABLA pentru mașini va avea o singură sesiune continuă, care se va desfășura până când vor fi epuizate fondurile. Înscrierea va fi făcută direct de către beneficiari. Ss-a decis eliminarea finanțării pentru mașinile diesel, pentru a fi în acord cu tendințele internaționale, a precizat acesta.
Programul RABLA nu s-a schimbat mult față de anul trecut, dar oficialul român a subliniat că s-a luat decizia de a elimina finanțarea pentru mașinile diesel. Potrivit lui, România era aproape singura țară din Uniunea Europeană (UE) care încă sprijinea achiziția de mașini diesel și, având în vedere poluarea și aglomerările urbane, a fost o decizie de a înlătura aceste motoare.
Conform lui, producătorii auto nu s-au opus deoarece modelele diesel sunt tot mai puține, iar acum se vând mai ales mașini hibrid, plug-in hybrid sau electrice.
„Am decis să eliminăm finanţarea maşinilor Diesel. Cred că eram singura ţară din Uniunea Europeană care încă mai încurajam oamenii să achiziţioneze maşini Diesel şi în contextul acesta, cu mari aglomerări urbane, maşinile extrem de poluante (…) am decis să fim în rând cu lumea şi să scoatem dieselul.
Nici nu s-au supărat producătorii, pentru că sunt puţine modele care astăzi se mai vând şi cu motor diesel, mai ales pentru maşinile de oraş. Sunt fie hibrid, fie plug-in hybrid, fie electrice”, a precizat acesta în cadrul unei intervenții TV.

Înscrierea se va face direct de către beneficiari
Mircea Fechet a explicat că, prin noua variantă a programului, înscrierea se va face direct de către beneficiari – persoane fizice sau juridice – și nu prin dealeri, așa cum se întâmpla până acum. Aceasta va oferi fiecărui beneficiar șansa să obțină finanțare, fără a depinde de dealer, evitându-se astfel așteptările mai mari sau mai mici din cauza acestuia. Ministrul a precizat că, după aprobarea ghidului și a bugetului Administrației Fondului pentru Mediu, care se va întâmpla în această lună, programul va începe.
El a estimat că programul va demara în aprilie și va avea o singură sesiune continuă, până la epuizarea fondurilor, în loc de două sesiuni separate, așa cum se întâmpla până acum. Astfel, cine nu prindea banii primăvara, aștepta toamna pentru a-și cumpăra o mașină.
În ceea ce privește sumele, oficialul român a spus că finanțările vor începe de la 7.000 de lei pentru o motocicletă, între 10.000 și 13.000 de lei pentru alte vehicule și vor ajunge până la 25.500 de lei pentru un autoturism electric. Până la 5.000 de euro, bonificația va rămâne aceeași ca anul trecut.
Despre programul Rabla pentru tractoare, ministrul a explicat că acesta se va finanța din vânzarea certificatelor de gaze cu efect de seră. Banii provin din fonduri europene și vor fi folosiți pentru a reduce emisiile de gaze și poluanți. Finanțarea va acoperi până la 65% sau 80% din valoarea unui tractor, dar valoarea totală a acestuia nu va depăși 55.000 de euro.
„E o chestiune care dă, cumva, şansa fiecărui potenţial beneficiar să prindă sau să nu prindă finanţare, să nu aibă impresia că a avut de aşteptat mai mult sau mai puţin din pricina dealerului. Estimez că în luna aprilie vom începe acest program ce va avea o singură sesiune continua, până la epuizarea fondurilor. Până acum împărţeam banii în două, îi dădeam o parte în primăvară şi o parte în toamnă. Cine nu prindea primăvară aştepta toamna să îşi cumpere o nouă maşină.
Pornim de la 7.000 de lei, asta e propunerea pe care am avansat-o, de la 7.000 de lei pentru o motocicletă, 10.000-13.000, până la 25.500 pentru un autoturism electric. (…) Până la 5.000 de euro, e aceeaşi bonificaţie pe care am avut-o şi în anul trecut.
E vorba de bugetul naţional, discutăm de o finanţare europeană, cum nu avem astfel de finanţări nici la RABLA pentru sobe, nici la RABLA pentru autoturisme, însă sunt sume de bani provenite din vânzarea acestor certificate, bani cu care încercăm să reducem din nou emisiile de gaze cu efect de seră, sau emisiile de poluanţi. (…) Aici discutăm de o finanţare de 65% sau de 80% din valoarea unui tractor, ce nu poate depăşi această valoare 55.000 de euro”, a explicat oficialul român.