Simona Halep a luat decizia. Anunțul despre cariera sa a venit acum

Simona Halep, tenis

SURSA FOTO: Facebook, Simona Halep

Simona Halep revine pe terenul de tenis! Anunțul a fost făcut de către marea campioană, prin intermediul unui clip video. La ce turneu va participa românca?

Simona Halep va participa la turneul de la Hong Kong

Simona Halep revine pe terenul de tenis! Românca va participa săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong, unde a obținut un wild card, conform unui clip video postat de organizatori pe contul de Twitter al competiției.

Simona Halep, în vârstă de 33 de ani, se află în prezent pe locul 1.130 în clasamentul mondial și nu a mai jucat din luna mai, când a fost nevoită să abandoneze în primul tur al turneului Trophee Clarins (WTA 125) de la Paris, având scorul 7-5, 2-3 în meciul împotriva americancei McCartney Kessler.

Dubla campioană de Grand Slam a fost învinsă de spaniola Paula Badosa cu 1-6, 6-4, 6-3, pe 20 martie, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida). Acest meci a marcat revenirea sa în circuitul profesionist, după ce sancțiunea de patru ani pentru dopaj a fost redusă la nouă luni.

Inițial, Halep urma să revină în circuitul profesionist luna viitoare la turneul WTA 250 de la Hong Kong (28 octombrie – 3 noiembrie), pentru care a primit și un wild card.

Turneul WTA 125 de la Hong Kong, cu premii totale de 115.000 de dolari, se va desfășura între 30 septembrie și 6 octombrie.

Marea campioană a împlinit 33 de ani

Amintim că vineri, Simona Halep a împlinit vârsta de 33 de ani.  Iar cu această ocazie, a anunțat că intenționează să revină în circuitul profesionist de tenis. Ea a subliniat că, deși se află în continuare în proces de recuperare după o accidentare la genunchi, intenționează să participe la un turneu care va avea loc în Hong Kong la sfârșitul lunii octombrie.

„E greu să spun acum pentru că încă sunt în recuperare cu genunchiul, plănuiesc ca la final de octombrie să merg să joc un turneu în Hong Kong. Mi-aș dori tare mult, pentru că mi-e dor, simt lipsa competiției și sper să fiu sănătoasă și aptă să joc. Ăsta este planul acum”, a declarat sportiva din Constanța.