Din păcate, vine o veste proastă pentru Simona Halep (31 de ani). Aceasta nu mai este românca cea mai bine clasată în ierarhia WTA.

Simona Halep, depășită de Irina Begu în clasamentul WTA

Constănțeanca se află în prezent pe locul 56 în clasamentul WTA, coborând două poziții față de săptămâna trecută. Sportiva a fost astfel depășită de Irina Begu (32 de ani).

Simona Halep a jucat ultimul său meci oficial pe data de 29 august 2022, la US Open. A părăsit competiția din primul tur, fiind învinsă de ucraineanca Daria Snigur, cu scorul de 2-6, 6-0, 4-6. Ulterior, românca a fost depistată pozitiv pentru Roxadustat și suspendată provizoriu. În prezent, este în așteptarea unui verdict în cazul de dopaj.

Este pentru prima dată în 10 ani când Halep este depășită de o conațională. Potrivit WTA, Irina Begu se află pe locul 46 în clasament, în timp de constănțeanca se află cu 10 poziții mai jos, pe locul 56.

Începe Canadian Open 2023

Vă amintim că astăzi, pe 7 august, începe Canadian Open 2023, turneul care, anul trecut, a fost câștigat de Simona Halep după o finală cu Beatriz Haddad Maia. După victoria de la Toronto obținută în fața tenismenei din Brazilia, toți ochii se îndreptau spre Cincinatti și US Open, turnee care urmau și la care Simona Halep, aflată în mare formă, se ducea în postura de mare favorită să câștige.

Pe 14 august 2022, când a ridicat trofeul de la Canadian Open deasupra capului, câștigând finala cu Beatriz Haddad Maia (6-3, 2-6, 6-3), nici Halep și nici susținătorii ei nu și-ar fi putut imagina vreodată ce coșmar avea să vină pentru fostul lider mondial.

Practic, după finala care i-a adus trofeul WTA cu numărul 24, românca a mai jucat doar două partide în circuit: una câștigată cu Potapova la Cincinnati, alta pierdută cu Snigur la US Open. A urmat divorțul de Toni Iuruc și scandalul dopajului care nici până în ziua de astăzi n-are un prim verdict.

Simona Halep a câștigat turneul de la Toronto, după o victorie în finala cu Beatriz Haddad-Maia, una dintre cele mai în formă jucătoare ale momentului. Simona s-a impus cu 6-3, 3-6, 6-3 într-o finală trăită din nou cu sufletul la gură.