Jucătoarea din Belarus Victoria Azarenka s-a calificat în optimile de finală la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Şlem al anului, în urma victoriei obţinute vineri pe Terenul central în faţa britanicei Heather Watson, nr. 102 mondial, în trei seturi: 3-6, 6-1, 6-4.

Fostă nr. 1 mondial, acum coborâtă pe locul 683, după ce a dat naştere primului său copil (în decembrie), Azarenka s-a impus în 2 ore şi 5 minute şi va juca în săptămâna a doua la Winbledon pentru a 5-a oară în carieră.

În faţa preferatei publicului londonez, ''Vika'' Azarenka (27 ani) a suferit la început din cauza serviciului (7 duble greşeli). Ea şi-a revenit apoi jucând cu siguranţă şi contând pe greşelile neforţate ale adversarei sale (31).

Jucătoarea din Belarus, sfertfinalistă în 2015 şi de două ori semifinalistă în 2011 şi 2012, va juca în optimi cu câştigătoarea din meciul dintre nr. 2 mondial, românca Simona Halep, şi chinezoaica Peng Shuai, nr. 37 mondial.