Simona Halep, urcare spectaculoasă în clasamentul WTA

Simona Halep a ajuns până în turul doi al turneului WTA 125 de la Hong Kong, urcând astfel 252 de locuri în clasamentul mondial publicat luni. Acum, ocupă poziția 878, cu un total de 26 de puncte.

Cea mai bine clasată jucătoare română în clasamentul WTA publicat luni este Sorana Cîrstea, care a coborât de pe locul 64 pe 69, având un total de 914 puncte.

În clasamentul WTA publicat luni, a doua româncă este Jaqueline Cristian, care a urcat de pe locul 80 pe 75, acumulând un total de 894 de puncte.

Gabriela Ruse a urcat trei locuri și se află pe locul 90, având 787 de puncte.

Irina Begu a câștigat trei locuri și ocupă poziția 100, cu 718 puncte. Ana Bogdan rămâne pe locul 120, având un total de 622 de puncte.

În Top 200 se află și Anca Todoni, care a coborât un loc și este pe 137, cu 547 de puncte.

Miriam Bulgaru a avansat de pe locul 178 pe 177, acumulând 407 puncte.

Liderul incontestabil al clasamentului este în continuare poloneza Iga Swiatek, cu 9.785 de puncte. Pe locul doi se află belarusa Arina Sabalenka, cu 8.716 puncte.

Sportiva americană Jessica Pegula ocupă locul 3, având 5.945 de puncte.

Halep a ajuns până în turul doi la Hong Kong

Simona Halep
SURSA FOTO: Facebook, Simona Halep

Simona Halep a ajuns până în turul doi al turneului de la Hong Kong, fiind învinsă de rusoaica Anna Blinkova (26 de ani, 78 WTA).

Din păcate, rusoaica a dominat meciul împotriva lui Halep. Aceasta a început cu un avans de 2-0 și a câștigat primul set în doar 36 de minute, cu scorul de 6-2.

Setul secund a avut un parcurs similar. Blinkova a dus scorul la 4-1 și a obținut victoria cu 6-2, 6-1, după 67 de minute de joc.

În aceste condiții, revenirea româncei în tenis, după o așteptare de peste 4 luni, s-a încheiat mult mai rapid decât și-ar fi dorit fanii.

În prezent, viitorul fostului lider WTA rămâne incert.

Anterior, Ilie Năstase a criticat alegerea sportivei de a reveni pe terenul de tenis la un turneu de categorie mică, precum WTA 125 din Hong Kong.

Dubla campioană de Grand Slam a revenit în circuit după o pauză de mai multe luni, cauzată de o accidentare.

Simona Halep a acceptat un wild card pentru competiția din Hong Kong, unde a jucat în primul tur împotriva australiencei Arina Rodionova. În acel meci, Halep s-a impus în trei seturi, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4.