Paula Badosa (26 de ani, locul 29 WTA) a obținut o victorie împotriva Gabrielei Ruse (26 de ani, locul 122 WTA). Meciul de tenis s-a petrecut în turul trei al US Open. Scorul a fost de 6-4, 1-6, 6-6 (8-10).

După meci, Paula Badosa a avut cuvinte de laudă la adresa Gabrielei Ruse.

Paula Badosa a declarat că jucătoarea româncă ar trebui să fie mult mai sus în clasamentul WTA. Spaniola de origine americană a apreciat evoluția excelentă a Gabrielei Ruse și a comparat-o cu Simona Halep.

Meci de zile mari pentru Gabriela Ruse

Paula Badosa a recunoscut că a fost epuizată mental la scorul de 4-5 în setul decisiv. Totuși, mulțimea a reușit să o motiveze să își ridice nivelul de joc. Aceasta a menționat că meciul a fost unul dificil. Ea consideră că Gabriela Ruse merită o poziție mult mai bună în clasamentul WTA.

„Am fost distrusă mental la 4-5 în decisiv, dar ați reușit să îmi ridicați nivelul. A fost un meci greu, eram confuză la început. La final, meciul a avut un nivel foarte ridicat. Cred că merită să fie mult mai sus în clasamentul WTA”, a comentat acesta.

Gabriela Ruse
Gabriela Ruse/SURSA FOTO: Inquam Photos / Simion Tataru

Paula Badosa a crezut că este pe teren cu Simona Halep

În timpul partidei, Paula Badosa s-a consultat cu antrenorul ei după primul set, cerând sfaturi, deoarece adversara juca foarte bine. Antrenorul i-a spus că singura opțiune este să fie mai agresivă decât Gabriela Ruse. Paula a mărturisit că, la un moment dat, a avut impresia că joacă împotriva Simonei Halep.

„La finalul primului set mi-am întrebat antrenorul ce să fac pentru că juca foarte bine. «N-ai altă opțiune decât să fii mai agresivă decât ea», mi-a spus. Am crezut că joc împotriva Simonei Halep”, a comentat acesta.

Jucătoarea de tenis a primit suport enorm din partea publicului

De asemenea, ea a menționat că meciul lung pe care l-a avut îi va fi de mare ajutor și că este motivată pentru următoarele meciuri. Paula Badosa a subliniat și legătura specială pe care o are cu Statele Unite, unde a obținut cele mai bune rezultate. Ea a spus că nu este o coincidență și că se simte protejată și sprijinită de public.

„Am avut un meci lung. O să mă ajute mult, sunt motivată, jucăm în scurt timp la dublu, sper să ne revedem din nou. Am spus și înainte că cele mai bune rezultate le am în Statele Unite. E o conexiune specială, nu e o coincidență. Mă simt protejată de voi și este foarte cool să fiu aici”, a transmis Paula Badosa.

Cum a evoluat partida de tenis

Gabriela Ruse a început bine meciul de tenis împotriva jucătoarei din Spania. În primul set, după ce scorul a ajuns la 4-4, Ruse a reușit să câștige ultimele game-uri și să se impună cu 6-4. În setul al doilea, Paula Badosa a dominat jocul, câștigând fără probleme cu 6-1.

În setul decisiv, la scorul de 5-4, Gabriela Ruse a avut o minge de meci. Badosa a reușit, însă, să trimită partida într-un tie-break prelungit. Acesta s-a încheiat cu scorul de 10-8 în favoarea jucătoarei din Spania.