Simona Halep este cea mai fericită. Este momentul de maximă mândrie: Am crezut că joc cu ea

Simona Halep, tenis

SURSA FOTO: Facebook/Simona Halep

Deși nu mai este activă pe terenul de tenis, Simona Halep continuă să impună respect și chiar să le sperie pe jucătoare. Recent, în timpul US Open, Paula Badosa a mărturisit că, în timpul unui meci dificil, a avut senzația că joacă împotriva Simonei Halep, datorită nivelului ridicat al adversarei sale, Gabriela Ruse.

Paula Badosa (26 de ani, locul 29 WTA) a obținut o victorie împotriva Gabrielei Ruse (26 de ani, locul 122 WTA). Meciul de tenis s-a petrecut în turul trei al US Open. Scorul a fost de 6-4, 1-6, 6-6 (8-10).

După meci, Paula Badosa a avut cuvinte de laudă la adresa Gabrielei Ruse.

Paula Badosa a declarat că jucătoarea româncă ar trebui să fie mult mai sus în clasamentul WTA. Spaniola de origine americană a apreciat evoluția excelentă a Gabrielei Ruse și a comparat-o cu Simona Halep.

Meci de zile mari pentru Gabriela Ruse

Paula Badosa a recunoscut că a fost epuizată mental la scorul de 4-5 în setul decisiv. Totuși, mulțimea a reușit să o motiveze să își ridice nivelul de joc. Aceasta a menționat că meciul a fost unul dificil. Ea consideră că Gabriela Ruse merită o poziție mult mai bună în clasamentul WTA.

„Am fost distrusă mental la 4-5 în decisiv, dar ați reușit să îmi ridicați nivelul. A fost un meci greu, eram confuză la început. La final, meciul a avut un nivel foarte ridicat. Cred că merită să fie mult mai sus în clasamentul WTA”, a comentat acesta.

Gabriela Ruse/SURSA FOTO: Inquam Photos / Simion Tataru

Paula Badosa a crezut că este pe teren cu Simona Halep

În timpul partidei, Paula Badosa s-a consultat cu antrenorul ei după primul set, cerând sfaturi, deoarece adversara juca foarte bine. Antrenorul i-a spus că singura opțiune este să fie mai agresivă decât Gabriela Ruse. Paula a mărturisit că, la un moment dat, a avut impresia că joacă împotriva Simonei Halep.

„La finalul primului set mi-am întrebat antrenorul ce să fac pentru că juca foarte bine. «N-ai altă opțiune decât să fii mai agresivă decât ea», mi-a spus. Am crezut că joc împotriva Simonei Halep”, a comentat acesta.

Jucătoarea de tenis a primit suport enorm din partea publicului

De asemenea, ea a menționat că meciul lung pe care l-a avut îi va fi de mare ajutor și că este motivată pentru următoarele meciuri. Paula Badosa a subliniat și legătura specială pe care o are cu Statele Unite, unde a obținut cele mai bune rezultate. Ea a spus că nu este o coincidență și că se simte protejată și sprijinită de public.

„Am avut un meci lung. O să mă ajute mult, sunt motivată, jucăm în scurt timp la dublu, sper să ne revedem din nou. Am spus și înainte că cele mai bune rezultate le am în Statele Unite. E o conexiune specială, nu e o coincidență. Mă simt protejată de voi și este foarte cool să fiu aici”, a transmis Paula Badosa.

Cum a evoluat partida de tenis

Gabriela Ruse a început bine meciul de tenis împotriva jucătoarei din Spania. În primul set, după ce scorul a ajuns la 4-4, Ruse a reușit să câștige ultimele game-uri și să se impună cu 6-4. În setul al doilea, Paula Badosa a dominat jocul, câștigând fără probleme cu 6-1.

În setul decisiv, la scorul de 5-4, Gabriela Ruse a avut o minge de meci. Badosa a reușit, însă, să trimită partida într-un tie-break prelungit. Acesta s-a încheiat cu scorul de 10-8 în favoarea jucătoarei din Spania.