Simona Halep marchează o nouă victorie! Sportiva s-a calificat în sferturi la Wimbledon

Simona Halep a reușit să se califice în sferturile de finală ale Grand Slam-ului  de la Wimbledon, fiind pentru a cincea oară când ajunge în această etapă. Amintim că sportiva româncă a câștigat ediția din 2019 a acestui turneu.

Tenismena s-a calificat în sferturi după ce a învins-o în optimi pe spaniola Paula Badosa, favorita numărul patru, în două seturi. În doar 59 de minute pe teren, Simona Halep a reușit să câștige cu 6-1, 6-2, fără a avea vreun set cedat în această ediție a turneului din Marea Britanie.

De partea cealaltă, spaniola Paula Badosa s-a confruntat cu un joc agresiv din partea sportivei românce, încercând să lupt pentru fiecare minge în defensivă.

Sportiva din Spania a reușit să câștige doar 3 game-uri, în debutul celor două seturi.

Simona Halep urmează să o înfrunte, în sferturile de finală, pe câștigătoarea mediului dintre Amanda Anisimova, numărul 25 WTA, și Harmony Tan, numărul 115 WTA.

Având în vedere că va fi prezentă în sferturile de la Wimbledon, în contul Simonei Halep va intra suma de 359.600 euro.

Simona Halep a reușit să o învingă pe Magdalena Frech

Sâmbătă, Simona Halep a reușit să o învingă pe poloneza Magdalena Frech cu 6-4, 6-1.

Halep a început în forţă şi a condus cu 4-0 şi 5-1, dar Frech a revenit şi s-a apropiat la 5-4, dar românca a câştigat cu 6-4. În actul secund, Simona Halep a luat cinci ghemuri consecutive de la 1-1.

Românca a controlat jocul, a fost superioară la serviciu, a avut 23-5 la capitolul mingi direct câştigătoare, deşi a făcut mai multe erori neforţate, 18-13. Simona Halep a învins-o de trei ori până acum pe Frech (24 ani, 92 WTA), după ce anterior a învins-o în 2020, în sferturi la Praga, cu 6-2, 6-0, şi anul acesta, în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3.

La finalul meciului, Simona Halep a spus că se simte confortabil pe teren și va lua fiecare meci în parte, dar a precizat că o ajută faptul că a câștigat în 2019 turneul de mare șlem.

”A fost un meci bun, întotdeauna este greu să joci împotriva Magdalenei. Mă bucur că am câștigat și încerc să mă bucur de fiecare zi. Mă ajută foarte mult faptul că am câștigat turneul în trecut. Adversarele sunt foarte puternice, dar vreau să iau fiecare meci, fiecare zi și să merg mai departe. Este mult mai greu în săptămâna a doua, dar abia aștept meciurile următoare. Vreau să mulțumesc publicului pentru o atmosferă deosebită”, a declarat Simona Halep în cursul zilei de sâmbătă, după marea victorie de la Wimbledon de sâmbătă.