Simona Halep s-a retras de la turneul de la Cincinnati! Sportiva are din nou probleme de sănătate

Problemele de sănătate i-au dat din nou bătăi de cap Simonei Halep. Sportiva a fost nevoită să se retragă din turneul de la Cincinnati înaintea partidei din turul 2 cu Veronika Kudermetova , numărul 20 WTA.

Organizatorii competiției de peste ocean au anunțat că sportiva românca s-a retras din cauza unei accidentări la coapsă. Faptul că Simona Halep nu a fost în cea mai bună formă a sa la acest turneu s-a putut observa încă din runda inaugurală pe care a și câștigat-o, însă cu mari eforturi.

Sportiva a jucat împotriva rusoaicei Anastasia Potapova și a câștigat meciul cu un scor de 6-4, 3-6, 6-3. Totuși, Simona Halep a făcut eforturi fizice uriașe pentru a câștiga acest meci. Ea a strâns din dinți în timpul meciului și a avut nevoie de ajutorul fizioterapeutului competiției înainte de setul decisiv cu rusoaica Potapova.

Simona Halep se pregătește pentru turneul de la US Open, cel care a fost programat pentru perioada 29 august – 11 septembrie. De asemenea, ea a primit suma de 16.340 de dolari pentru victoria de peste ocean, dar și 60 de puncte WTA.

Ieșirea din competiție a Simonei Halep a dus-o pe Veronika Kudermetova în optimile de finală, acolo unde va juca împotriva câștigătoarei meciului Paula Badosa – Ajla Tomljanovic.

Simona Halep a trecut de 40 de milioane de dolari câștigați din tenis

După ce a câștigat turneul de la Toronto, Simona Halep a fost recompensată cu un cec de 439.700 de dolari și a reușit să treacă de pragul de 40 de milioane de dolari câștigați din tenis. Jucătoarea noastră este a treia cea mai bine plătită jucătoare de tenis din istorie.

Cu suma de aproape jumătate de milion de euro câștigată la Toronto, Simona Halep se poate mândri acum cu 40.108.000 de dolari, bani câștigați doar din tenis. Înaintea ei, în clasamentul mondial, se află surorile Williams, iar românca este urmată de Maria Sharapova cu puțin sub 39 de milioane de dolari și Caroline Wozniacki cu aproape 35 de milioane de dolari.

În același timp, turneul de la Toronto i-a adus Simonei și locul șase în clasamentul mondial WTA. În top 100 WTA se mai află alte cinci jucătoare din România: Irina Begu, Sorana Cîrstea, Ana Bogdan, Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse.

Clasamentul feminin privind încasările din tenis este dominat de către Serena Williams, în vârstă de 40 de ani, care are aproape 95 de milioane de dolari. Pe următorul loc se află sora ei, Venus Williams, în vârstă de 42 de ani, care a strâns puțin peste 42 de milioane de dolari.

Simona Halep ocupa locul trei în clasament și înainte de acest turneu, dar și-a majorat acum câștigurile, ajungând la puțin peste 40 de milioane de dolari.

Simona Halep a câștigat 900 de puncte WTA la Toronto

La 4 luni de la începutul parteneriatului cu Patrick Mouratoglou, Simona Halep a reușit un succes măreț, câștigând turneul de categorie WTA 1000 de la Toronto. Reacția româncei a fost pe măsură.

Simona Halep a ieșit triplă campioană a Openului Canadian, la finalul ediției 2022 a turneului de categorie WTA 1000 de la Toronto. Halep a primit 900 de puncte WTA, în timp ce Haddad Maia s-a ales cu 585 de puncte WTA.

Campioană în Canada în 2016 și 2018, jucătoarea din România a reușit să o învingă în trei seturi pe Beatriz Haddad Maia (24 WTA), în ultimul act al competiției de la Toronto, scor 6-3, 2-6, 6-3.