Simona Halep se retrage! A ieșit din proba de dublu a turneului Gippsland Trophy

Simona Halep a decis să se retragă din proba de dublu a turneului Gippsland Trophy (WTA), de la Melbourne. Decizia a fost luată după ce a acuzat dureri la spate în meciul de vineri cu Ekaterina Alexandrova.

Simona Halep se retrage! Jucătoarea română de tenis s-a retras din proba de dublu a turneului Gippsland Trophy (WTA), de la Melbourne. Conform informațiilor publicate pe wtatennis.com, Halep a luat decizia după ce a acuzat dureri la spate în meciul de vineri cu Ekaterina Alexandrova, în sferturile de finală ale probei de simplu.

Trebuie menționat că Halep, principala favorită la simplu, a fost surclasată de Alexandrova cu 6-2, 6-1, în 57 de minute de joc.

Aceasta a fost insoțită de iubitul său, Toni Iuruc, care o susține în orice decizie ar lua.

Simona Halep se retrage

La dublu, Halep trebuia să joace vineri alături de australianca Daria Gavrilova împotriva perechii Mihaela Buzărnescu/Alize Cornet, dar forfait-ul său face ca perechea româno-franceză să acceadă în semifinale.

Buzărnescu şi Cornet vor juca în penultimul act contra principalelor favorite, cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.

Prima înfrângere a sezonului

Simona Halep a fost învinsă, cu scorul de 6-2, 6-1, de rusoaica Ekaterina Alexandrova în sferturile de finală ale Gippsland Trophy.

La început, Halep a condus cu 2-0, după un break în ghemul I. Totuși, românca a început apoi să rispească punctele cu uşurinţă fără să fie supusă la o presiune foarte mare din partea rivalei. Acest lucru s-a văzut mai ales după scorul de 2-3, de la care a mai câştigat patru puncte până la finalul setului, pierdut cu 2-6, în 32 de minute.

De asemenea, la 2-5, Halep a cerut asistenţă medicală, acuzând dureri la spate. Românca a pierdut nouă ghemuri la rând, înainte să puncteze din nou pe tabelă. De la 1-3, Simona Halep nu a mai câştigat niciun ghem şi a cedat setul al doilea cu 1-6 şi meciul, după minute 57 de joc.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 8.770 de dolari şi cu 100 de puncte WTA. Jucătoarea rusă va evolua în faza următoare cu Kaia Kanepi (Estonia), locul 94 WTA, care a beneficiat de retragerea Karolinei Muchova (Cehia), locul 27 WTA şi cap de serie numărul 8.