Vești de ultimă oră în lumea sportului. O nouă cunfruntare are loc în doar câteva ore. Simona Halep o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek în semifinala turneului WTA 1000 de la Indian Wells, vineri noaptea, cu începere de la ora 3.00, ora României.

Menționăm faptul că aceasta va fi cea de a patra confruntare dintre cele două jucătoare, iar cei mai mulți specialiști consideră că meciul de vineri seară reprezintă adevărata finală a competiției.

Amintim faptul că Simona Halep a revenit în forță pe teren și a bifat mai multe victorii. Sportiva a trecut ușor de Petra Martic, în sferturile de finală, cu un categoric 6-1, 6-1. Pe de altă parte, în semifinală o va întâlni pe cea care a cedat un singur game în meciul cu Madison Keys, pe care a învins-o cu scorul de 6-1, 6-0.

Presa internațională amintește de faptul că cele două jucătoare s-au întâlnit de 3 ori în carieră. Astfel, primele două confruntări au fost pe zgură, ambele la Roland Garros, în 2019, atunci când Halep, din postura de favorită numărul 3, a câștigat cu 6-0, 6-1, în optimile de finală.

Simona Halep o înfruntă vineri pe Iga Swiatek

„Când am jucat primul meci împotriva ei eram foarte stresată că joc pe o asemenea arenă. De atunci totul s-a schimbat. Era prima dată când joc împotriva unei jucătoare ca Simona Halep, dar lucrurile s-au schimbat. Sunt bucuroasă că acum sunt la un nivel care îmi permite să joc bine împotriva unor jucătoarea puternice”, declara Iga Swiatek.

Totodată, cele două s-au mai întâlnit și în 2020, atunci când poloneza devenea campioana surpriză la openul francez, după ce trecea de Halep cu 6-1, 6-2, tot în optimi, învingând în finală pe Sofia Kenin.

Cea mai recentă confruntare dintre cele două sportive a avut loc anul trecut, la Australian Open. La acel moment, sportiva românca a revenit  după un prim set pierdut cu 6-3, câștigând apoi cu 6-1, 6-4, următoarele două, pentru ca mai apoi, constănțeanca să piardă în sferturi în fața Serenei Williams.

Amintim faptul că în 2022, Simona Halep a bifat un record impresionant de 15 victorii și doar 3 înfrângeri. La rândul său, și Swiatek are un sezon foarte bun în spate. Mai exact, aceasta are cu 3 meciuri mai mult câștigate decât Halep (18-3), record ce o situează pe prima poziție a anului.