Sorana Cîrstea, eliminată în semifinala turneului WTA 1000 de la Dubai

Sorana Cîrstea (România, locul 22 WTA) a suferit o eliminare dramatică în semifinalele turneului WTA 1000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite). Aceasta a fost învinsă de Jasmine Paolini (Italia, locul 26 WTA) cu scorul de 2-6, 6-7(6).

Jasmine Paolini, mai odihnită decât românca, a încheiat partida cu victoria, marcând 6-2, 7-6(6).

Sorana Cîrstea a avut însă oportunitățile ei. Cu toate acestea, nu a reușit să egaleze, chiar și atunci când a servit la 6-5: a ratat nu mai puțin de cinci mingi de set într-un singur game. Românca nu a reușit să capitalizeze nici măcar mingea de set pe care și-a creat-o în tie-break.

Iar Jasmine Paolini a profitat de oportunitate. Astfel, „Sori” a ratat șansa de a urca pe locul 15 în clasamentul mondial, dar se consolează cu un premiu în valoare de 158.944 de dolari.

În cealaltă semifinală de la Dubai, programată în jurul orei 17:00, liderul mondial Iga Swiatek (Polonia) se întâlnește cu Anna Kalinskaya (Rusia, locul 40 WTA). Turneul de la Dubai are un fond total de premiere în valoare de 3,21 milioane de dolari.

Jucătoarele care s-au calificat în semifinale și-au asigurat un premiu de 158.944 de dolari fiecare. Campioana va primi un premiu în valoare de 523.485 de dolari. În același timp, finalista va pleca acasă cu 308.320 de dolari.

Jasmine Paolini s-a temut că românca va reveni în al doilea set

Paolini a dominat complet primul set al meciului cu Sorana Cîrstea. Românca a avut însă o revenire fantastică în setul secund și a reușit să îl ducă în tie-break. Acolo, italianca s-a impus cu 8-6.

La scurt timp după victorie, Jasmine Paolini a exprimat aprecieri pentru Sorana Cîrstea. Aceasta a recunoscut că românca i-a oferit o competiție acerbă în setul secund, mai ales având în vedere revenirea spectaculoasă pe care Sorana a avut-o în meciul anterior împotriva Marketei Vondrousova.

”V-am oferit puțină dramă pe final, dar Sorana e o jucătoare foarte bună, care lovește decisiv. Mă blocasem pentru că ieri a reușit o revenire fantastică. Sunt foarte fericită că am câștigat și că am reușit să ajung în finală, este uimitor.

Nu îmi vine să cred (n.r. că a intrat în top 20 WTA), dacă mi-ai fi spus la finalul săptămânii că voi fi în top 20, aș fi spus că ești nebun, dar am reușit și abia aștept să fac un meci bun mâine.

Va fi dificil, pentru că ambele sunt niște jucătoare foarte bune, Iga este lider mondial, Anna joacă foarte bine, dar și eu am jucat bine aici și mă simt bine, așa că vom vedea”, a declarat italianca la finalul partidei.