Klopp și Arteta, față în față din nou

Liverpool și Arsenal se vor întâlni în cea mai spectaculoasă partidă a rundei cu numărul 18, din Premier League. Meciul de pe Anfield va începe pe 23 decembrie, de la ora locală a României 19:30. Ultima oară, Jurgen Klopp și Mikel Arteta s-au anihilat reciproc, într-o partidă spectaculoasă – ce a avut loc pe 9 aprilie.

Atunci, Arsenal marca de 2 ori în prima jumătate de oră, prin brazilienii Martinelli și Gabriel Jesus. Mohamed Salah a redus din diferență în minutul 42 și tot el a ratat un penalty în minutul 54. Cel care a egalat și a închis tabela în minutul 87, a fost Roberto Firmino.

Super-meciul de pe 23 decembrie este cu atât mai interesant cu cât cele două protagoniste sunt în acest moment în top 3 favorite la trofeu. City rămâne favorita numărul 1 la Unibet , urmată de Liverpool și Arsenal.

Boxing Day, o etapă specială

Runda cu numărul 19 este chiar runda de Boxing Day, una specială pentru fanii fotbalului englez și nu numai. Etapa va debuta pe data de 26 decembrie, atunci când sunt programate nu mai puțin de 5 confruntări:

• Newcastle vs Nottingham, 14:30
  • Bournemouth vs Fulham. 17:00
  • Sheffield United vs Luton, 17:00
  • Burnley vs Liverpool, 19:30
  • Manchester United vs Aston Villa, 22:00

De la ora 22:00, Manchester United găzduiește una din cele mai incomode formații din Premier League – Aston Villa. Unai Emery și-a fixat un obiectiv nou după parcursul din primele 18 runde – calificarea în UEFA Champions League. Pentru asta, trebuie să își păstreze locul în Big 4 – loc ce îl are asigurat înainte de Boxing Day.

Meciul de pe Old Trafford le oferă speranțe suporterilor oaspeților, în condițiile în care Galatasaray, Newcastle sau Bournemouth au reușit deja să străpunga defensiva luI Erik ten Hag de 3 ori – în deplasare. Anul trecut, Aston Villa marca de 2 ori pe această arenă – în Cupa Ligii Angliei – însă era în cele din urmă eliminată.

Pep Guardiola, asalt la fotoliul de lider

Etapa de Boxing Day va continua pe 27 decembrie, cu alte 3 partide:

• Brentford vs Wolves, 21:30
  • Chelsea vs Crystal Palace, 21:30
  • Everton vs Manchester City, 22:15

Cetățenii au pierdut mult teren în ultima vreme, având o singură victorie în 5 etape. Înainte de plecarea în Arabia Saudită la Cupa Mondială a Cluburilor, băieții lui Pep Guardiola au terminat la egalitate cu Crystal Palace, 2-2 pe teren propriu.

Campioana Angliei va încerca să se regăsească în ofensivă și să repete performanțele de pe Old Trafford sau Stamford Bridge, unde reușeau în toamnă să marcheze de 3 respectiv 4 ori.

Runda de Boxing Day se încheie pe data de 28 decembrie, cu partidele Brighton vs Tottenham și Arsenal vs West Ham. Ultima rundă este programată între 30 decembrie 2023 și 2 ianuarie 2024.

Cotele prezentate sunt preluate din oferta agenției de pariuri online Unibet (L1160657W000330 ONJN, 18+, Joacă Responsabil!) și pot suferi modificări în orice moment. Unibet este parte integrată a Kindred Group – o companie importantă din domeniul jocurilor de noroc.