Barcelona nu și-a demonstrat statutul de favorită

Barcelona ajungea la Hamburg, acolo unde Șahtior și-a fixat noua casă, din postura de mare favorită a meciului. Dar și a grupei din care cele două fac parte. Barcelona a început în ofensivă meciul și a avut prima ocazie în minutul 10.

Ilkay Gundogan a șutat peste poartă. Cinci minute mai târziu, a venit replica lui Șahtior. Ucrainenii au finalizat un atac cu un șut al lui Matviienko, reținut de Ter Stegen.

În minutul 40, Giorgi Gocholeishvili a reușit o centrare perfectă, transformată în gol. Danylo Sikan a stabilit și scorul pauzei cu o lovitură de cap.

În partea a doua, Barcelona a alergat după egalare și, deși a avut ocazii importante prin Raphinha, minutul 51, sau Joao Felix, minutul 68, nu a reușit să marcheze.

Tot Șahtior a izbutit să trimită mingea în poartă, în minutul 87, dar golul lui Newerton a fost anulat pentru ofsaid.

După rezultatul de la Hamburg, Barcelona rămâne liderul Grupei H, cu nouă puncte. Șahtior este pe locul trei, cu șase puncte, la egalitate cu FC Porto, care are un meci mai puțin disputat, cu Antwerp, formație fără punct după trei etape. FC Porto evoluează în acest moment contra belgienilor de la Royal Antwerp ți în cazul unei victorii, ar egala echipa catalană în clasament.

Dortmund a bătut pe Newcastle

În jocul celălalt început la 19,45, Borussia Dortmund s-a impus în meciul de pe teren propriu cu Newcastle, scor 2-0,.  Nemții au câștigat contra englezilor și în tur și în retur și au urcat pe primul loc în grupă. Meciul a fost destul de echilibrat. Newcastle, echipa care din acest sezon este una dintre protagoniste în Premier League a fost învinsă pe Iduna Park.

Tabela a fost modificată după golul înscris de Fullkrug în minutul 26 al meciului, iar scorul final a fost stabilit în minutul 79, prin Brandt.

În urma acestui rezultat, trupa lui Edin Terzic a urcat pe primul loc în grupa F, cu șapte puncte, peste PSG (6), Newcastle (4) și AC Milan (2).

În celelalte 6 partide ale zilei, care s-au încheiat aproape de miezul nopții s-au înregistrat următoarele rezultate.

AC Milan – PSG 2-1,

Manchester City – Young Boys Berna 3-0,

Atletico Madrid – Celtic Glasgow 6-0,

Lazio Roma – Feyenoord Rotterdam 1-0

Steaua Roșie Belgrad – RB Leipzig 1-2

FC Porto – Royal Antwerp 2-0.