Thriller la Wimbledon Ce a făcut Simona Halep în meciul cu Victoria Azarenka

Thriller la Wimbledon. Simona Halep și Victoria Azarenka au făcut un meci fabulos în turul trei al turneului de Mare Șlem din Marea Britanie. A fost o dispută interzisă celor cu probleme de inimă, cu întoarceri nebunești de scor.

Simona Halep și Victoria Azarenka au oferit meciul săptămânii la Wimbledon. A fost o dispută nebună în turul III al competiției londoneze. De altfel, toate disputele dintre cele două de până acum au fost extrem de echilibrate, scorul fiind de 2-2 în întâlniri directe până astăzi.

Azarenka a început meciul mai bine și a câștigat un break pe serviciul Simonei ducând scorul la 3-1. A fost însă doar startul unei reveniri fabuloase pentru româncă. Halep a câștigat cinci game-uri la rând și setul cu 6-3.

Mitanul secund a început foarte bine tot pentru Halep care s-a desprins din start la 3-1.  A fost, de altfel, un galop de sănătate pentru româncă. Halep a câștigat și setul doi cu 6-1 și s-a calificat în optimile turneului de la Wimbledon.

În primele două tururi, Simona Halep le-a învins pe Aliaksandra Sasnovich (25 de ani, 36 WTA), 6-4, 7-5, și pe Mihaela Buzărnescu (31 de ani, 40 WTA), 6-3, 4-6, 6-2, în timp ce Victoria Azarenka a trecut de Alize Cornet (29 de ani, 51 WTA), 6-4, 6-4, și Alja Tomljanovic (26 de ani, 49 WTA), scor 6-2, 6-0.

Simona Halep o va înfrunta în optimi pe învingătoarea din partida Cori Gauff, noua minune a tenisului de doar 15 ani și Polona Hercog. Partida e programată după acest meci.