Tribut adus „Unicului Căpitan”. „Câinii” smulg un punct cu CFR și arată că încă mușcă: Dinamo – CFR 1-1

dinamo-cfr

SURSA Foto: Facebook

Meci frumos în această seară, pe Arena Națională, între Dinamo și CFR, una dintre cele mai atractive partide din runda a 12-a din Superliga de fotbal a României. Clasată pe penultima poziție, Dinamo părea victimă sigură în fața CFR-ului, echipa de pe locul a doilea. S-a încheiat egal, scor 1-1, dar „câinii” au tremurat pentru punctul câștigat.

Câinii nu pierd cu CFR-ul

Cu patru eșecuri consecutive, „câinii” păreau că intră în meci ca … porcul la tăiere în fața puternicei CFR Cluj. Cu gândul la Cătălin Hîldan, alb-roșii au vrut să aducă un omagiu „Unicului Căpitan” de la moartea căruia s-au împlinit 23 de ani pe 5 octombrie. Elevii lui Ovidiu Burcă au intrat cu curaj în meci. După minutele normale de tatonare, Dinamo a reușit deschiderea scorului încă din minutul 10. Ilic îi pasează în careu lui Abdallah, care șutează cu dreptul și îl învinge pe Sava.

La adăpostul golului, Dinamo încheie conturile cu atacul și încearcă să conserve rezultatul. Prilej pentru CFR să-și arate disponibilitatea în ofensivă. Mai ales după pauză, clujenii iau cu asalt poarta lui Golubovici, care se remarcă în câteva rânduri. Totuși, în minutul 59, Bîrligea își asumă o acțiune individuală, pătrunde în careul alb-roșilor și șutează cu stângul. Balonul lovește bara și apoi intră în poartă.

Ceferiștii caută și golul victoriei, și Dinamo este mai activă și are șanse, însă până la final nu se mai întâmplă nimic pe tabelă.

Mario Camora a ieșit accidentat și ratează naționala

Fundașul stânga Mario Camora (36 de ani) a ieșit accidentat în minutul 8 al partidei Dinamo – CFR Cluj. La scorul de 0-0, a acuzat dureri la coapsa piciorului drept. Din primele informații, accidentarea e una care îl va împiedica să răspundă convocării la lot pentru meciurile cu Belarus și Andorra.

În minutul 6, fotbalistul cu dublă cetățenie, portugheză și română, a primit o pasă de la Ziv Morgan, coechipierul său. Căpitanul CFR-ului nu a putut continua acțiunea și a trimis balonul în afara terenului.

Apoi, apărătorul s-a întins pe gazon și a primit îngrijiri medicale. După mai puțin de un minut, fotbalistul s-a ridicat. A încercat să revină. A făcut mai multe mișcări de stretching, dar și-a da seama că nu poate continua partida.

Vizibil îngrijorat de situația căpitanului său, Andreea Mandorlini, antrenorul clujenilor, l-a înlocuit. Pe teren a intrat tânărul Matei Ilie. Două minute mai târziu, Hakim Abdallah a deschis scorul pentru „câini”, după o nesincronizare în apărarea ardelenilor.

Mario Camora era în lotul convocat de selecționerul Edward Iordănescu pentru meciurile cu Belarus (12 octombrie) și Andorra (15 octombrie). Conform informațiilor transmise de reporterii GSP de la stadion, accidentarea este una serioasă și nu-i va permite să ia parte la acțiunea „tricolorilor”.