Umilință pentru Simona Halep! Rusoaica Blinkova a făcut instrucție cu ea

Simona Halep

SURSA FOTO: YouTube, ProSport

Simona Halep a suferit o înfrângere cumplită. Rusoaica Anna Blinkova (26 de ani, 78 WTA) a făcut instrucție cu ea la ultimul meci. Revenirea româncei în tenis, după o așteptare de peste 4 luni, s-a încheiat mult mai repede decât și-ar fi dorit fanii.

Simona Halep a plătit un mare preț după suspendarea aplicată în urma acuzațiilor de dopaj. Pe vremuri, nu s-ar fi chinuit cu o adversară precum rusoaica Anna Blinkova (26 de ani, 78 WTA). Este vorba despre o jucătoare cu doar 12 victorii în 38 de meciuri în 2024.

Blinkova a dominat meciul cu Simona Halep

Din mare păcate pentru fanii româncei, Blinkova a dominat meciul cu Halep. Rusoaica s-a dus la 2-0 din start și a adjudecat primul set în doar 36 de minute, cu scorul 6-2.

Actul secund a urmat un curs similar. Blinkova s-a dus la 4-1 și și-a adjudecat victoria cu scorul 6-2, 6-1, după 67 de minute.

În acest context, revenirea româncei în tenis, după o așteptare de peste 4 luni, s-a încheiat mult mai repede decât și-ar fi dorit fanii.

În momentul de față, viitorul este incert pentru fostul lider WTA.

SURSA FOTO: Facebook, Simona Halep

Anterior, Ilie Năstase a criticat decizia sportivei de a reveni pe terenul de tenis la un turneu de categorie mică, precum WTA 125 din Hong Kong.

Dubla campioană de Grand Slam a revenit în circuit după o pauză de mai multe luni cauzată de o accidentare.

Ea a acceptat un wild card pentru competiția din Hong Kong, unde a jucat împotriva australiencei Arina Rodionova în primul tur. La momentul respectiv, Halep s-a impus în trei seturi cu scorul 6-2, 4-6, 6-4.

Năstase a spus și că Halep ar trebui să joace la turnee puternice pentru a-și evalua cu adevărat forma și valoarea

Totuși, Năstase a criticat alegerea lui Halep. El a subliniat că turneul nu îi aduce niciun beneficiu și că ar fi trebuit să joace la competiții de anvergură mai mare, precum Wimbledon.

„Eu mă așteptam să joace la Wimbledon! Ce turneu e ăsta la Hong Kong?! Nu înțeleg! A fost numărul 1 mondial, ce-ți mai trebuie să joci la Hong Kong?! E o mare greșeală!”, a declarat Năstase pentru ProSport.

De asemenea, Năstase a spus și că Halep ar trebui să joace la turnee puternice pentru a-și evalua cu adevărat forma și valoarea, ci nu să își testeze nivelul la turnee de mai mică anvergură.