Jucătorii de la Paksi și-au cerut scuze tuturor maghiarilor

După jocul Paksi – Corvinul, scor 0-4, Jozsef Windecker (31 ani), mijlocașul echipei maghiare, a declarat că îi este rușine de ceea ce s-a întâmplat pe teren.

De asemenea, Gyorgy Bognar (62 ani), antrenorul celor de la Paksi, s-a declarat extrem de dezamăgit de înfrângerea suferită de elevii săi, scor 0-4, considerând că unul dintre motivele acestei înfrângeri usturătoare a fost sentimentul de superioritate cu care maghiarii au abordat partida.

Corvinul Hunedoara a obținut o victorie istorică în primul tur preliminar al Europa League, câștigând cu 4-0 împotriva vicecampioanei și câștigătoarei Cupei din Ungaria, Paksi. Marius Lupu a reușit un hat-trick, iar Sergiu Buș a deschis scorul pentru „echipa de sub furnale”. Returul va avea loc o săptămână mai târziu, pe 18 iulie, de la ora 21:00, la Sibiu. Partida va fi transmisă de Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Jozsef Windecker: „Ne este rușine, le cer scuze ungurilor!”

„Întreaga partidă a fost un dezastru. Nu a mers nimic astăzi. Trebuie să înfruntăm acest eșec ca bărbații, este o rușine. La un meci maghiaro-român să ne prezentăm într-un asemenea hal, să reprezentăm țara astfel… simt că îmi cade pielea de pe față!

Aceeași echipă a reușit să câștige Cupa Ungariei și să termine pe doi în campionat. Trebuie să facem o analiză serioasă și să ne apărăm onoarea în România!”, a declarat Jozsef Windecker, imediat după fluierul final al partidei.

„Le cer scuze tuturor maghiarilor! Nu exagerez, suntem rușinați de acest eșec pe teren propriu și de modul în care ne-am reprezentat țara în fața unui oponent din România!”, a completat acesta.

Și Gyorgy Ognar, tehnicianul maghiarilor, a declarat că elevii săi au luat de sus echipa română.

„Jocul echipei nu a funcționat, în special linia mediană. În prima repriză, nu am avut posesie, nu știu ce s-ar fi întâmplat dacă am fi ținut mai mult de minge. Nici individual nu am arătat foarte bine, jucătorii echipei adverse au fost mai puternici, dar și mai organizați.

Cred că jucătorii noștri s-au supraevaluat, au crezut că sunt mai buni în realitate, problema este că și eu am făcut același lucru. Un eșec la două goluri diferență ar fi fost mai corect, însă exista și posibilitatea ca ei să mai marcheze”, a declarat tehnicianul lui Paksi, potrivit celor de la m4sport.hu.

Și presa maghiară a luat foc

Formația antrenată de Florin Maxim a scris istorie și este foarte aproape de o calificare în turul doi preliminar al UEFA Europa League. În România, fanii sunt acum mai mult ca niciodată alături de hunedoreni, însă în presa din Ungaria se aruncă cuvinte grele la adresa echipei din liga secundă a României. „Nu-i adevărat. Nimeni nu se aștepta la asta… Paksi a suferit o înfrângere la patru goluri pe teren propriu împotriva echipei românești din divizia secundă, Corvinul Hunedoara.

paksi - corvinul
paksi – corvinul

În primul tur al preliminariilor Europa League, câștigătoarea Cupei Ungariei, Paksi, a jucat împotriva Corvinului, care a câștigat Cupa României ca divizionară secundă. Oaspeții au preluat conducerea în minutul 9 și și-au dublat avantajul la finalul primei reprize. În repriza secundă, o eliminare i-a îngreunat misiunea lui Paksi, iar pe final, Corvinul a mai marcat două goluri, câștigând cu 4-0.

În urmă cu 13 ani, în 2011, Paksi și-a măsurat forțele în Europa League, dar stadionul Paksi nu a îndeplinit standardele UEFA, așa că Santa Coloma (4–0), Tromsö (1–1) și Hearts (1–1) au fost găzduite de Stadionul Sóstói din Székesfehérvár – isprava din 2011 nu s-a mai repetat în 2024”, au scris cei de la Nemzeti Sport.

Ungurii au acuzat arbitrajul lui Aslam Muhammad Usman, care l-a eliminat pe Balint Szabo după consultarea VAR. Jucătorul lui Paksi a avut o intrare dură asupra lui Hrezdac și a primit „roșu” direct: „Corvinul a furat ori de câte ori a putut, Aslam Muhammad Usman, arbitru norvegian cu experiență, s-a dovedit a fi partener în asta, dar să nu fim nedrepți, Paksi era la ani-lumină de cea mai bună formă”, au mai scris maghiarii.