După un deceniu de supremație, Simona Halep a fost detronată din poziția de cea mai bine jucătoare din România. Cea care a răsturnat ierarhia este Irina Begu (32 de ani) care o depăşeşte pe Halep (31 de ani) în clasamentul WTA.

Irina Begu devine, astfel, jucătoarea din România cel mai bine poziţionată în clasamentul mondial. Simona Halep a fost suspendată în urmă cu un an, pentru doping, după testul care a ieşit pozitiv la Roxadustat.

În „optimile” turneului de la Madrid, sportiva din București a învins-o pe Liudmila Samsonova, 24 de ani, numărul 18 WTA, cu scorul de 6-4, 6-4.

Begu a început mai slab și a fost condusă cu 0-3 în primul set, însă a reușit să revină cu 5 game-uri consecutive, adjudecându-și primul act cu 6-4.

Românca a început bine setul secund, cu un break în primul game, dublat de încă unul câștigat pe serviciul propriu. Samsonova a revenit cu 3 game-uri la rând, însă Begu a replicat cu rebreak, mergând cap la cap pâă la 4-4, când a mai câștigat un game contra serviciului.

A închis apoi partida la prima minge de meci, asigurându-și o confruntare în sferturi cu câștigătoarea meciului dintre Paula Badosa și Maria Sakari.

Irina Begu a fost și pe 22 WTA

Begu, aflată înaintea partidei pe locul 35 în lume, a reuşit performanţa de a deveni cel mai bine clasată româncă în circuitul WTA. Cu acest succes Begu urcă pe 27 în clasamentul în timp real, iar Simona, încă suspendată pe termen nelimitat, ajunge pe locul 29.

Cea mai bună clasare a Irinei Begu în carieră este locul 22 WTA, poziție atinsă în 2016. Begu întrerupe, astfel, un deceniu de supremație a lui Halep, fost lider mondial și campioană de Grand Slam în două rânduri.

Irina Begu are în acest moment 1.443 de puncte în clasamentul live WTA și este pe locul 27, iar Simona Halep rămâne cu 1.350, pe locul 29.

Clasamentul oficial va fi publicat la începutul săptămânii viitoare, după finalul turneelor aflate în desfășurare.

Ultimul meci al Simonei Halep a avut loc acum 8 luni

Simona Halep a fost suspendată provizoriu de Agenția Internațională de Integritate a Tenisului, după ce a fost depistată cu o substanță interzisă la US Open 2022. Jucătoarea noastră a fost informată despre testul pozitiv pe 7 octombrie 2022.

Cazul ei este judecat de o organizație independentă, Sports Resolutions. Simona este în continuare suspendată, nu a mai jucat din august 2022.

Mai exact, ea a participat la ultimul meci acum aproape opt luni, la US Open 2022. A spus mereu că este nevinovată și a cerut o audiere de urgență, doar că tribunalul londonez Sport Resolutions a amânat de mai multe ori cazul ei.