Vești proaste pentru Simona Halep! Se află la un meci distanță să piardă locul în clasament! Totul se decide astăzi!

Parcursul modest pe care Simona Halep l-a avut în Dubai, atât ratarea finalei de la Doha, cât și ieșirea prematură din turneul principal din Emiratele Arabe Unite, nu rămâne fără repercusiuni și sportiva noastră este la un pas de a pierde locul doi în clasamentul WTA. Totul se decide sâmbătă, în marea finală dintre Kvitova și Belinda Bencic.

Simona Halep (27 de ani) are motive pentru care să urmărească cu interes meciul de sâmbătă seara, deoarece poate pierde locul 2 WTA chiar de luni, când clasamentul aduce schimbările săptămânii privind punctele câștigate sau pierdute de fiecare jucătoare.

Cehoaica Petra Kvitova (4 WTA) a trecut de taiwaneza Su-Wei Hsieh (31 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-4, în semifinalele de la Dubai și e la un singur meci de a-i „fura” poziția româncei.

Care sunt calculele pentru Halep:

• Petra Kvitova o va depăși pe Simona Halep dacă se impune în finala turneului de la Dubai;
  • Adversara cehoaicei va fi elvețianca Belinda Bencic, care a trecut de Elina Svitolina în semifinale, scor 6-2, 3-6, 7-6(3), după ce o învinsese pe Halep în faza precedentă a turneului.

Hsieh nu a mai putut s-o ajute pe Halep.

Taiwaneza le eliminase la Dubai pe Angelique Kerber și Karolina Pliskova, celelalte două adversare ale Simonei în lupta pentru poziția secundă în clasament.

Hsieh a servit excelent în primul set al semifinalei cu Kvitova, fără să îi acorde cehoaicei vreo șansă de break și cu procentaje excelente, 71% puncte câștigate pe primul serviciu, respectiv 78% pe cel de-al doilea.

Kvitova a forțat în actul secund, a lovit mult mai agresiv, adjudecându-și setul la 2, după 43 de minute. Cehoaica a păstrat ritmul și în decisiv, a închis meciul după 2 ore și 10 minute, scor 3-6, 6-2, 6-4.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de elveţianca Belinda Bencic cu 4-6, 6-4, 6-2, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.828.000 dolari.