Victorie nesperată pentru Halep la Australian Open! Felicitări, Simona! Partidă senzațională, cu răsturnări de situație, câștigată!

Victorie pentru Simona Halep la Australian Open, după ce toată lumea credea că meciul este pierdut. După ce a fost la un pas să piardă meciul, la 4-2 pentru Sofia Kenin, Halep a reușit, ca de obicei, imposibilul!

Simona Halep s-a impus cu în fața Sofiei Kenin cu 6-3, 6-7 (5), 6-4.

„N-am nici cea mai vagă idee cum am reușit. Este greu să explic ce s-a întâmplat pe teren. Sofia Kenin este o jucătoare foarte bună. În setul 2 a fost mai buna ca mine, dar mă bucur că am câștigat. Am muncit mult. Mulțumesc celor care sunt în tribună, celor care au privit, întotdeauna mi-a plăcut să joc aici la Australian Open. Sper să joc mai bine în continuare”, a declarat Halep.

Sportiva noastră se simte bine la primul Grand Slam al anului 2019. Halep a început foarte bine primul set contra americancei. A avut 2-0, după care și-a păstrat avansul. Cu un joc sigur, fără greșeli, cu schimbări dese de ritm, Halep a câștigat primul set, fără emoții, scor 6-3. Cea mai bună jucătoare de tenis a lumii a izbutit și punctul setului, la scorul de 3-2, 15-0.

Aflată la serviciu, Simona a servit destul de bine, numai că Kenin a replicat foarte bine și se părea că punctul este pierdut. Cu un efort extraordinar, Simona a ajuns la o diagonală, în dreapta, a salvat cu un lob, după care s-a luptat pentru a câștiga punctul. La un moment dat, Halep părea a fi fost prinsă pe contre-pied, dar cu un efort supraomenesc a izbutit un lung de linie, care a ridicat publicul în picioare, scrie digi24.ro.

Simona Halep s-a descătușat după 3 ore în care a așteptat să înceapă partida cu Sofia Kenin

Meciul Simona Halep – Sofia Kenin din turul al doilea de la Australian Open a început cu aproape trei ore întârziere. Programat inițial în jurul orei 06:00, ora României, duelul și-a consumat primul punct abia spre ora 09:00. O repriză de ploaie și un meci maraton au dat peste cap programul.

”Am fost pe locul 1 în trei ani, așa că nu mai contează clasamentul. Joc tenis pentru că îmi place, iar provocarea acum e să câștig fiecare meci pe care-l joc. Știu că asta e probabil imposibil, dar încerc să rămân cu acest gând și să dau tot ce pot. Însă pe ce loc sunt nu mă preocupă”, a declarat Halep, la conferinţa de presă care a urmat meciului din primul tur la AO.