România U21 a învins Finlanda cu 1-0

Victorie pentru România! Marți, pe data de 17 octombrie, naționala U21 a învins Finlanda cu scorul de 1-0, în preliminariile Campionatului European din 2025. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 90+8 de către Matei Ilie.

Selecţionerul Daniel Pancu a trimis în teren următorii jucători: 1. Sava – 2. Pantea, 3. Ignat, 6. M. Ilie, 4. Amzăr – 17. Corbu, 15. Vulturar, 8. Grameni (14. Burnete, 86)- 11. Baiaram (7. Mazilu, 54), 9. L. Munteanu, 10. Oct. Popescu (19. R. Ilie, 73).

FINLANDA U21: 1. Bergstrom – 14. Wallius, 21. Koski, 5. Miettinen, 3. Galvez – 6. Vaananen, 16. Pyyhtia (2. Jansson, 80), 18. Walta (8. Marhiev, 86) – 17. Talvitie (22. Ylitolva, 67), 7. Keskinen, 20. Liimatta (9. Sadiku, 86)

Rezerve: 12. Schulz, 10. Meriluoto, 11. Salomaa, 13. Kallinen, 19. Mommo

Selecționer: Mika Lehkosuo

România a dominat meciul jucat la Sibiu, având numeroase ocazii de gol, în timp de finlandezii au avut un singur șut pe poartă.

În minutul 78, Finlanda a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Koski.

Astfel, România U21 acumulează trei puncte și urcă pe poziția a treia în grupa E, din care mai fac parte Elveția, Finlanda, Albania, Muntenegru și Armenia.

Naționala României U19, remiză cu Cehia

Tot marți, Naționala U19 a remizat cu Cehia, scor 1-1. În ultimele 20 de minute, românii au jucat cu un om în minus, Andrei Florea fiind eliminat în minutul 71, după ce a primit al doilea cartonaș galben.

Cehii au deschis scorul în minutul 8, prin Krulih. Naționala noastră a egalat însă după pauză prin golul lui Rareş Pop din minutul 47. Tricolorii rămân astfel pe al doilea loc în grupă, asigurându-și astfel prezența în următoarea fază a calificărilor, Turul de Elită, în primăvara anului viitor, notează frf.ro.

Echipa României la meciul cu Cehia: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 5. Jalade-cpt., 22. Tudose, 3. Anișorac – 10. Stancovici (15. Cibi, 78), 6. Gogescu (4. Duțu, 78), 14. Banu (8. Florea, 55) – 7. R. Pop, 9. Stan (16. Sali, 55), 11. Capac (19. Răducan, 60)

Rezerve: 12. Frânculescu – 13. Bădescu, 18. Vlăsceanu, 20. Rădulescu

Rezultatele din grupă: Finlanda – România 0-0, Cehia – San Marino 4-0 (11 octombrie); România – San Marino 7-0, Cehia – Finlanda 1-0 (14 octombrie); San Marino – Finlanda 0-8, Cehia – România 1-1.

România U21 – Armenia U21: 2-0

Amintim că pe 14 octombrie, tricolorii lui Daniel Pancu au învins, acasă, pe naţională U21 a Armeniei, cu scorul de 2-0. Băieții au deschis scorul prin Vulturar, în minutul 37, iar Ştefan Baiaram a făcut 2-0 în minutul 80.

Daniel Pancu a precizat că este mulțumit de victoria României. Acesta speră ca victoria să fie o descătuşare. Antrenorul spune că echipa încă are minusuri, precizând că există şi această lipsă de omogenitate. Mai multe puteți citi aici.