Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea și-a asigurat un loc în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Miami, dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari, după ce a învins-o, miercuri, cu 6-4, 6-4, pe Arina Sabalenka, numărul doi mondial din Belarus.

În meciul care a durat o oră și douăzeci și cinci de minute, Cîrstea a reușit o performanță spectaculoasă, fiind cea mai mare victorie din cariera sa.

Este pentru a doua oară când românca în vârstă de 32 de ani ajunge în semifinalele unui turneu WTA 1.000, prima dată fiind la turneul de la Toronto, în 2013, unde a ajuns în finală. Ajunsă deja în sferturile de finală la Indian Wells, Cîrstea a dominat cea mai mare parte a meciului, învingând-o în două seturi pe campioana de la Australian Open.

Ea i-a rupt serviciul Sabalenkăi la începutul primului set și, deși aceasta din urmă a egalat scorul la 4-4, Sorana Cîrstea a preluat din nou controlul și a câștigat setul cu 6-4. În setul al doilea, Sorana Cîrstea a rupt serviciul Sabalenkăi la început, dar a pierdut trei game-uri la rând, ducând scorul la 3-3. Sportiva din România a mai făcut din nou break pe serviciul lui Sabalenka la 3-3, iar apoi a câștigat setul secund cu 6-4.

Ambele jucătoare au avut un total de 7 ași, deși Cîrstea a avut 2 duble greșeli, în timp ce Sabalenka a avut 6.

Sorana Cîrstea a primit un cec de peste 350.000 de dolari

Aceasta a fost prima confruntare între cele două jucătoare, Sabalenka intrând în meci cu un record impresionant de 20 de victorii în 22 de meciuri în 2023. Până acum, la Miami Open, Cîrstea nu a pierdut niciun set, învingându-le în meciuri succesive pe Fernanda Contreras Gomez (Mexic), Caroline Garcia (Franța, numărul patru mondial), Karolina Muchova (Cehia), Marketa Vondrousova (Cehia) și Arina Sabalenka (Belarus, numărul doi mondial).

Pentru victoria în fața Sabalenkăi, Cîrstea și-a asigurat un premiu de 352.635 de dolari și 390 de puncte WTA. Ea o va aștepta acum pe învingătoarea din semifinala dintre Petra Kvitova din Cehia și rusoaica Ekaterina Alexandrova.

Sorana Cîrstea, emoționată după recenta victorie

După meciul în care a bătut-o pe Arina Sabalenka, jucătoarea din România le-a mulțumit fanilor. Ea a spus că este fericită cu prestația sa și că nu se aștepta.

”Cred că am rămas fără cuvinte. Am venit aici știind că va fi un meci greu. Aryna lovește atât de tare. Sunt foarte, foarte fericită cu prestația mea de astăzi. E un pic neașteptat, sinceră să fiu.

Oamenii tot numără zilele, lunile, anii. Eu nu dau mare importanță. Doar muncesc alături de antrenorul meu, Thomas Johansson. Am început colaborarea în decembrie și cred că totul merge extraordinar. Nu mă definesc numerele. Doar rămân modestă și merg mai departe.

A fost o atmosferă fantastică. M-am bucurat de public, de sprijin. Să văd steagurile românești… e special. Oriunde am juca, fanii români sunt alături de noi, A fost o zi grozavă pentru mine și pentru toți cei prezenți”, a declarat Sorana Cîrstea, la Digi Sport 2.